Renkleri, Zevkleri Ayrı ve Farklı Bir Toplumda Yaşıyoruz !..


  • Kayıt: 29.12.2021 11:05:06 Güncelleme: 29.12.2021 11:05:06

Renkleri, Zevkleri Ayrı ve Farklı Bir Toplumda Yaşıyoruz !..

Nejat SUCU

Hollanda’da gördüğümüz ve ihtiyaç halinde ziyarette bulunduğumuz mekanlarda Tuvaletler var. Bunun yanında son yıllarda var olan Tuvalet kültüründe değişim ve gelişimde var. Gelenek ve göreneklerin geliştiği de kesin.

Tuvaletlerin büyüklüğü, lükslüğü, kokusu, müziği, Televizyonu, günlük dergi, Gazete, takvim ve diğer içecek ve yiyeceklerden oluşan sanki yeni bir yaşam alanı ve mutluluk merkezi. Tabii ki işverenler, çalışanlarının uzun süre tuvaletlerde kalmasını istemedikleri için, uzun kalacakları bir şekilde tuvaletlerini düzenlemezler.

Cinsiyet ayrımının olmadığı tuvaletler “ neutraal WC “.

Yıl 1984, uzun bir çaba ve emekten sonra, bir Akademik eğitim yapmaya karar veriyoruz. Sonunda kendimize uygun yapabileceğimize inandığımız, örnek ağabeylerle konuşarak Sociale Akademie denen Akademik Meslek Yüksekolu’nda eğitime başlıyoruz.

İlk dikkatimi çeken, utanma ve tabuların en asgari bir düzeye indirildiği bir Sosyal Hizmetler Akademisi. Evet, bir garip gelmişti ama, Okulun tuvaletlerinde bayan, erkek, öğretmenler ve öğrenciler için bir genel Tuvalet bulunmaktaydı. Tuvalette bilerek Erkek ve bayan ayrımı da yapılmamıştı (Emanciapasyon )

Geçen hafta tuvaletin birisinde bir Atasözü gözüme ilişti;

Bu Atasözü yine Hollanda kültürü, kriz ve fakirlik anlayışı ile ilgili. Genelde Hollanda'da Bira ve Şarap tüketimi çok olan bir ülke. Evet Hollanda’nın kriz anlayışı bizden çok farklı.

Fakirlik ise; Birasını ve Şarabını satın alamayan Hollanda’da, Şarabın tamamen tükendiği ve karaborsaya düştüğü bir Hollanda’da gerçek krizin olacağı belirtiliyor.

“Het is pas echt crisis als de wijn op is “!..

Hollanda süper marketlerin tereklerinde yeterli derecede, her keseye göre Şarap ve Bira var. O zaman Hollanda'da sosyal, ekonomik, ruhsal bir krizden bahsetmemize gerek yok mu ? .

Orhan Veli Kanık ne güzel anlatmış Cımbızlı şiirinde’

Ne atom bombası
Ne Londra Konferansı
Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna;
Umurunda mı dünya!

Gelin bugünlük bizde, Cımbızlı şiir kültürüne uyalım ve mutluca umurunda mı dünya diyelim mi ?.

Mutluluklar gönlünüzce olsun. Sevgilerimle.