Türk’lerin Oyları Çantada Keklik Değildir!..


  • Kayıt: 22.02.2022 19:21:26 Güncelleme: 22.02.2022 19:23:42

Türk’lerin Oyları Çantada Keklik Değildir!..

Nejat Sucu

Mart ayında, 14, 15, 16 Mart 2022 tarihlerinde Hollanda’da yerel yönetim dediğimiz Belediye Meclisi Seçimleri için (gemeenteraadsverkiezingen) sandık başına gideceğiz.

Yeni heyecanlar ve umutlar var mı?

Hollanda’da 30 yıl önce toplam 774 belediye bulunmaktaydı. Mevcut sistemin daha iyi ve hızlı çalışması için Hollanda Temsilciler Meclisi ( De Tweede Kamer der Staten – Generaal ) aldığı yeni kararlarla belediyelerin birleşmesi ve sınırlarının yeniden belirlenmesi (Gemeentelijke herindeling) gerçekleşerek bugün toplam, 1 Ocak 2022 tarihinde345 Hollanda Belediyesi bulunmaktadır.

Bunlardan 334 ‘de, 14, 15 ve 16 Mart 2022 tarihlerinde Belediye Meclisi Seçimleri için Sandık başına gideceğiz.

Nüfusu 200 binden fazla olan belediyelerin Meclis Üye sayısı 45 olup ve bunlar; Amsterdam, Eindhoven, Groningen, Tilburg, Almere, Den Haag, Rotterdam ve Utrecht şehirleri olmaktadır. Nüfusu 3 binden daha az olan belediyelerin ise toplam 9 Meclis Üyesinden oluşmaktadır.

Yıllar sonra göçmenler politikası yok oldu!..

Yabancılar politikasına sahip olmamakta var olan politikalardır (Geen minderhedenbeleid is een beleid) . Türk ve Müslümanlar ne zaman sorun bir sorun olur, o zaman akla gelmekteler. Bu konuda yeni politikalarda ortak akıl, fikir ve istişare kültürü yok denecek kadar azalmış bulunmaktadır.

Ayrışma ve kendimizce partileşme

Bir belediye meclisi üyesine düşen oy tercihli oyla girmekten dört kat daha çok oy isteyen bir politik tercihtir. Almelo büyük bir partiden bir Meclis üyesine düşün oyun yüzde 25 artı 1 gerekirken, bir liste ve bir temsilci için ortalama 800 oy gereklidir. Tabii ki katılımda ki oranı oy oranı belirlemektedir.

Kaliteli arkadaşların başarısızlığı

Son yıllarda Türk kökenli Belediye meclis üyeleri yabancılara hizmet vermek için Göçmenler politikalarının olmaması, yalnız ve dışlanma olgusu ile karşı karşıya olma gibi birden çok nedenlerden dolayı başarılarında ve hizmetlerinde yetersiz kalmaktadırlar.

İstenmeyen yeni bir kurumlaşma

Politikada var olan eşit şartlara sahip olmayan bağımsız hareketler ve Göçmenlerin politik oluşumu var olan ve yaşamın gerçeğini yansıtan kurumlaşma ve toplumda yer alabilme mücadele hareketidir.

Seçimlere katılmamakta bir nevi protesto eylemimi?

Evet öyle de diyebiliriz. Tabii ki bu durumun sonuçlarıda vardır. Geçen 36 yılda Hollanda Türk – Müslüman toplumunun sorunlarına çözüm bulamayan politik çözümsüzlükler bulunmaktadır.

Oy vermek bir vatandaşlık görevi de olsa, gönül huzuru içinde çok çeşitll politik tercih ve önemli faydalı yüzleri de seçmekte görmek gerek.

Politik uyuma katılmak

Siyasette etkili ve yetkili olmak, bir yasal uygulamanın hazırlık, karar ve uygulama aşamasında var olmak anlamına gelir. Bu geçen 40 yıllık politik yaşantımızda gerçekleşmedi.

Yine geleneksel partilerde etkili ve yetkili olmak var?

Aslında seçimle bir nevi seçeneksizlik. Hollanda'lıya benzeyerek ve bir Hollanda’lı gibi başarılı olmak var. Tabii ki bir Musevi gibi ülkeni ve Türk toplumunu unutmadan. Bazen bir Hollanda’lıya benzemek ve benzeyen ( geassimileerd ) bir Halk temsilcisinden çokta özel beklenti sahibi olmamak gerek. Çünkü o bütün 17 milyon 600 bin Hollanda’lı için söz vermiştir. Saygılarımla.