Hollanda Politikasında Neler Oluyor?


  • Kayıt: 08.03.2022 15:58:10 Güncelleme: 08.03.2022 15:58:10

Hollanda Politikasında Neler Oluyor?

Nejat Sucu

Evet, Hollanda temeli ve köklü bir ideolojisi olmayan, tepki, etki ve konjonktür partilerinden bir tanesi, geçen haftaya kadar benim dikkatimi çekmiyordu.

Anxak, Almelo’dan 16 Mart 2022 tarihinde yapılacak olan Almelo Belediye Meclisi Üyelerini belirleyecek seçimlerdeki kesinleşmiş aday listesi postayla adresime gelmesi ile başladı.

Seçimler Korona ve Ukrayna savaşının gölgesinde gerçekleşiyor. Çokta umut ve heyecan da vermiyor bu seçimler. Katılımın yüzde %20 olarak gerçekleştiği seçim bölgeleri ve sandıkları var Amsterdam ‘da.

Göçmen, mülteci, Avrupa Birliği ve Karona tedbirleri karşıtı olarak bilinen Popülist Forum voor Democraie olarak bildiğimiz, parti lideri Therry Baudet ‘in partisinde bir Türk kökenli adayın Almeloda’ki FvD listesinde 2. Sırada yer almasıyla başladı bilgim ve ilgim.

Hollanda genelinde toplam 55 belediyede seçimlere katılan FvD ‘nin aday listesindeki ilk üç sırada web sayfasından takip ediliyor, Almelo. Enschede Amsterdam ve Eindhoven ‘dan tutun da, onlarca belediyede Türk, Faslı diğer mültecilere yer verilmiş olması bana şöyle bir soru sormama sebep oldu.

Politika da köklü değişimlere mi gebe ?

Tabii ki, ne olursa olsun, hangi felsefeden ve hangi amaçla aday olunursa olunsun katılım yönünden olumlu bir gelişme. Çok renkli ve farklı çoğulcu Demokrasi mi ?.

Tabii ki gelecekte neden böyle bir toplumsal gelişmenin yaşandığı, Uyum ve asimilasyon ve akültürasyon'un meyvelerini görme yönünden belli bireysel birikim, entel başarı ve Hollanda toplumunun her katmanında yer alması yönünden olumlu bir gelişme.

Belli ki alternatif parti ve yeni politik oluşumlar istenen ürünü ve cevabı verememiş !..

Seçmenin vermiş olduğu öz eleştiriden kaçan ve küsen politikacılara benden oy yok diyordu bir seçmen.

Gelişmeler bazı düşünce ve kültürel değerler, inanç ve etnik köken yönünden ters ve kabülü zor gibi görünse de, var olan kültürel değişimi ve birikimi çok kültürlü bir toplumda sindermek ve eriterek kendi kendine saygılı yağlı, ballı ve sütlü bir Hollanda toplumu yaratmada çok önemli.

Bugün, 1685 öncesi ve sonrasında Fransız Katolik baskısından kaçan, Fransa’dan mülteci olarakHollanda’ya yerleşen Protestan Hugonot’ların sadece soyadlarından anlayabiliriz. 100 sene sonra, Hollandada tamamen erimiş ve Hollanda’lı olarak kayıtlarını göremeyeceğimiz sadece Türk soyadlı ve koyu tenli toplumun oluşacağı kesindir.

Saygılarımla.