Ukraynalılarla, Geçmişte Akraba Oluyormuşuz


  • Kayıt: 25.03.2022 15:37:46 Güncelleme: 25.03.2022 15:37:46

Ukraynalılarla, Geçmişte Akraba Oluyormuşuz

Nejat Sucu

Belli ki birden çok nedeni var. Bilemezdim bizim komşu Hollandalıların bu kadar göçmen, yabancı mülteci düşkünü sevicisi olduklarını. Biz uzun yıllar Hollandalıların göç ve mülteci karşıtı olduklarını okur, duyar ve bilirdik.

Yanıldık mı yoksa ?

Keşke öyle olsa. Birdenbire nedenini anlamakta zorluk çektiğimiz mülteci ve Ukrayna dostu kesiliverdiler Hollandalılar, 30 binden fazla aile ve Hollanda’lı evlerini de açarak savaş vurgunu mülteci Ukraynalıları evlerinde ağırlamak istiyorlar.

Bizim bildiğimiz evimizde misafir ağırlarız ama gelende uzun yıllar evlerimizi paylaştığımız kimseler genelde yakın akrabalarımızdır. Birde Tanrı misafirleri vardı geçmişte.

Sanki akraba idiler

Uzun yıllar, olağan düzeyde devam eden Hollanda standartları ve Ukrayna ilişkileri gayet normal seyirde devam ederken birdenbire, Hollanda’lılar suçluluk duygusu mu, ve de yardım edebilme yarışımı bilinmez ama birdenbire “Ukraynalı’ların Hollandalılarla akraba olduklarını gibi söylemleri duymaya başladık.

Yeniden organize ve sosyal olmak

Gün geçmiyor Hollanda lı komşular bir vakıf kurmasınlar Ukraynalı mülteciler için. Kurumlarda bakım ve konaklamak için yer ayırmış bulunmaktalar. Velhasıl 2 yıldır birbirinden uzaklaşan Hollanda toplumunu yeniden birbirine kaynaştıracak ve sosyalleşmenin kapılarını açacak bir grup Ukraynalı bulundu.

Çifte standart

Suçluluk duygusu, Hümanist insan sevgisi, savaş karşıtları ve mülteci dramına bir parça katkıda bulunmak. Var olan acıları bir nebze de olsa hafifletmek olsa da, evet AB, Hollanda toplumu ve diğer ülkeler Ukrayna ‘lı mültecilere gösterdikleri ilgiyi Yemenli Suriye’li ve Afganlı mültecilere gösteremediler.

Sorunun çözümü silahları gömmek ve savaşları bitirmek

Bugün bir yıllık silah ticaretinin bedeli 500 milyar dolar. Silah ticaretini bir yıl durdurmak, silahsız bir dünya yaratmaya başlamak gerek. Silah ve savaşların olmadığı bir dünyada, hepimize yeterli iş ve aş olacaktır.

Saygılarımla.