16 Mart 2022 Hollanda Belediye Meclisi Seçimlerinin Ardından Analiz


  • Kayıt: 27.03.2022 11:57:03 Güncelleme: 27.03.2022 11:57:03

16 Mart 2022 Hollanda Belediye Meclisi Seçimlerinin Ardından Analiz

Mustafa Nejat SUCU

Evet Hollanda 16 Mart 2022 tarihinde 3 gün süren oy verme işlemlerinden sonra 345 belediyeden 331 ‘de düzenlenen “Hollanda Yerel Yönetim Meclisleri Olan Belediye Meclislerinin “seçimlerini yaptı.

Beklediğim ve yazdığım gibi

Keşke yanılmış olsaydım. Hissettiğim ve gözlemlediğim ve sosyal Medya'yı takip ettiğimde bu seçimlerde seçmen vatandaşın ve göçmenlerin oy verme, seçme ve seçilme heyecanını yaşamadığını gözlemlemiştim.

Saygı duymak gerek, bu aynı zamanda bir tercih ve politik kurumlara, belediyelere ve bizleri temsil eden Halk temsilcilerine bir uyarı ve öz eleştiri olarak kabul ederek, gelecekte yapılan hizmetlerin daha iyisini yapmaları gerekir,

Tarihsel düşük katılım

Hollanda tarihinde ilk olarak en düşük katılımı yüzde %50, 5 olarak gerçekleşti. Bu konuda Hollanda kabinesi ilk uyarıyı almış olmalı ki, neden ve nasıl seçmenin sandığına gitmediğini bilmek için, Hollanda İçişleri Bakanlığı bir araştırma yapacağını duyurmuş.

Sorun nedir ?

Sorun Demokrasilerde, yerel, bölgesel Demokrasilerde var olan “Güven sorunu. Yaşadığımız belediye de halkın belediyesine güveni yüzde 25 ‘in altına düştüğünün bilgisine dayanarak 16 Mart Yerel Belediye Meclisi Seçimlerine katılımın yüzde % yüzde 43, 2 olarak gerçekleştiğine şaşırmamak gerek.

Göçmenler ve Türk kökenli seçmen sandıktan neden uzaklaşıyor ?

Geçen seçimlere göre Toplumun var olan politik parti ve temsilcilerinden çok büyük beklentileri ve güvenleri olmadığını gözleme imkânı doğdu. Göçmen için yola çıkan temsilcilerde yeterli derecede göçmenlerin çıkar ve geleceklerini koruyamıyorlar.

4 yıl öncesine göre sandığa gitmeyen Türk seçmeni oranında yüzde 30 ile yüzde 40 arasında düşme var. Birde geçen seçimlere göre Türk kökenli daha çok az adayın yarıştığı Twente bölgesinde alınan toplama oylarda düşme çıplak gözle görülüyor.

Prim yapmayan duygu sömürüsü

Evet artık, “Vatan, Millet ve ve Sakarya", duygu sömürücülüğü, içi boş, kuru milliyetçilik, hemşericilik, muhafazakârlık ve inanç temelinde politik kazanımlara prim vermiyor seçmen. Gelecek yıllarda Karslı ve Kayseri’li olmak Belediye halk temsilcisi seçilmek için yeterli olmayacak.

Ne istiyor seçmen o zaman ?
Aslında seçmen ne istediğini de bilmiyor. Seçmen son 2 yılda Korona vurgunu ve yorgunu. Üstüne üstlük birde, Ukrayna krizi ve hayat pahalılığı, devalüasyon ve enflasyon da binince seçmen sessiz ve sedasız,

Sandığa gitmeme, kararı alarak, bir çeşit protestoyla kendini hatırlatma eylemine girdi.

Gelecek yıllarda bu konuda politik katılımın ve faaliyetlerin gündeme geleceği kesin.

Saygılarımla.