1 Nisan Şakası Değil, Salon Sosyalizmi Elden mi Gidiyor ?


  • Kayıt: 01.04.2022 18:16:52 Güncelleme: 01.04.2022 18:16:52

1 Nisan Şakası Değil, Salon Sosyalizmi Elden mi Gidiyor ?

Nejat SUCU

Eskiden Sol akım ve fraksiyonlarda faaliyet gösteren ve benimseyen kimi kişiler ve grupları beğenmez onları “Salon Sosyalisti “olmakla suçlarlar dışlar ve gerçekten “Ütopik Sosyalist olduklarını Bilimsel Sosyalizmden uzaklaştırdıklarını duyar ve okurduk.

Bugün bende oluşan düşünce. Bu sabah artık eylemlerini solanlara taşıyan ve sokaklara çıkmayan Devlet ve Devlet erkanından yönetmekle sorumlu ve imtihan olan Milli ve İslamcı kesimlerin artık Salon Sosyalizmine sahip çıktıklarını ve o özlenen “ Lüks Salon ve Burjuva Sosyalistlerine “benzemeye başladıklarını görmekteyim.

Artık lüks, gösterişli yaşamlar, Paris ve Londra’dan giyimler ve de o pahalı lüks Porsche, Mercedes, Audi ve BMW arabalar Tabii ki bu arada Dolar’ı ve Avro’ya sahip olma tutkusu da yatmakta. Gelin bir Bakalım, Aksaray, Nevşehir, Yozgat, Kayseri ve Niğde gibi Muhafazakâr seçmenin daha yoğun bulunduğu illerimizde Dolar ve Avro mevduat hesaplarında Türkiye birinciliğinde olan şehirlerimiz.

Toplumsal gerçekten uzak bir yaşam

Hollanda içinde dahil olmak üzere politik güven her geçen gün azalmakta ve politik güveni veremeyen Hollanda’yı yerel, bölgesel, ülkesel ve Avrupa'yı yöneten Hollanda, partilere var olan “Hiper Evrensel Krizlere “merhem olamıyorlar.

Halktan kopuk bir yaşam

Ne kadar politik yaşam ve varoluş gücünü ve desteğini halktan alsa da ve olan sorunlarda halka gerekli olan çözümü sunamamaktalar.

Evet yapılan politik hizmetin ve görevin gereği belediyelerin halk temsilcileri Gemeenteraadsleden çoğu zamanlarını toplantıdan toplantıya koşarak geçirmekteler ve halktan, seçmenden uzaklaşmaktadırlar.

Bugün Hollanda büyük geleneksel politik partiler her seçimde oy kaybetmekteler ve var olan bir kişilik 344 belediyede, 2018 yılında var olan bir kişilik parti halk temsilcilerinin sayısı 479 iken, son seçimlerde , 16 Mart 2022 de (Eenmansfracties ) bir kişilik temsilci sayısı 593’e ulaşmış bulunmaktadır.

Daha az ilgi ve seçime düşük katılım var olan küçük parti gruplarının ve bir kişilik halk temsilcilerinin daha çok katılımını ve sayısal olarak çoğalmalarına olumlu katkı sağlamaktır.

Var olabilecek çözüm nedir ? 

Politika var olan bütçeden, Almelo şehrindeki 300 milyon avro’luk yıllık bütçeden( Politike keueze ) fakirlere ve fakirlikle mücadeleye yüzde 15 %‘lik pay ayırmaktır. Pay ayırılan vatandaştan da gücü nispetinde destek ve toplumsal katılım payı ( Tegenprestatie / deelname/ participatie samenleving ) beklemek en doğal hak olması gerekir. Saygı ve sevgilerimle