Hollanda’da Köksüz Ağaç Olur Mu ?


  • Kayıt: 09.04.2022 23:53:26 Güncelleme: 09.04.2022 23:53:26

Hollanda’da Köksüz Ağaç Olur Mu ?

Nejat Sucu

Burada bizim kendi kökümüzden ve geldiğimiz etnik, inanç, bilgi, aşiret, köy ve kasabadan bahsetmeyeceğim. Tabii ki bizimde bağımız ve bedenimiz Hollanda’da kök salmaya devam etmekte. Bir etnik göçmen toplumunun köklenmesi, güçlenmesi ve semiz dallanıp budaklanmasının en önemli şartı su ve gübredir. Bu mecazi anlamda ticaret, istihdam, iş, aş ve kapital anlamına gelir ki, o zaman eşit vatandaş olmaya giden yolların Kilometresi / KM çok kısalır.

Hollanda’nın bir türlü çözüm bulamadığı yetişmiş teknik kalifiye elaman açığı, her geçen gün kronik bir hal alarak çözümsüz bir sorun gibi devam ediyor. Bilhassa, Elektrik tekniği, sıhhi tesisçi, soğuk ve sıcak teknik, Tır Şoförü, sağlık çalışanı, öğretmen ve bir diğer etnik meslek elemanla.

İnşaat sektörü

Son yıllarda Hollanda’da İnşaat sektöründe var olan arz ve talebi karşılamak üzere yeni yeni Türk – Hollandalı inşaat firmaları küçükten başlayarak uzun yıllar kalıcı olduklarını geçen 20 yılda ispatladılar.

Son yıllarda Hollanda İnşaat sektörü Türk Misafir ( Gastarbeiders ) çocukları ve torunları olmadan gelecekte bir yılda 100 bin konutu inşa edemeyecekler. Son yıllarda inşaat sektöründe olağan dışı fiyat artışlarını gözlüyoruz. İnşaat sektörü Hollanda’da gelenekçi, köylü, feodal, muhafazakâr ve tutucu inanç grupları yapısıyla geçen yıllarda Türk gençlerine yeterli derecede eğitim ve kalifiyeli eleman olma imkânı sunamadılar.

Isınan demir bir gün kırılacak !..

İnşaat sektöründe çalışanların ücretlerinin 3 kat artmışa benziyor. Arz talebi ve talep arzı karşılamayınca spekülatif fiyat artışlarına tanık oluyoruz. Isınan çelik bir gün ortadan ve eğildiği yerden kırılır.

Belirli bir süre sonra aylık kazanç sahipleri inşaat ve konut bakımını yaptıramayacak durumu geldikleri zaman o zaman büyük bir sorunla karşılaşacağız.

Ne yapmak gerek ?

Gerçekten gerekli olan uzman ve Hollanda kalitesine uygun Türkiye’den özel çalışma izniyle

( Tewerkstellingsvergunning ) Hollanda’da bir yılda 6 çalışmanın yolu açılmalıdır.

Ukraynalılara 1 Nisan 2022 ‘den itibaren çalışma izni veren Hollanda kabinesi neden bu zor günlerde Türkiye’ye ve Türk insanına belirli bir katkıda bulunmasın?

Bu konu her ne kadar gerekli değil gibi görünse de, gelecekte Gaz ve elektrikten yoksun konut yapılmayacağı için, gençlere evlenecek konut ve eşte bulamayacaklar ve var olanı da konut fiyatlarını da ödeyemeyeceklerdir. Benim şimdiden bir vatandaş olarak Hollanda hükümet erkanına, işveren ve işçi temsilcileri olan sendikalara bildirerek, sosyal duyarlı bir vatandaşlık görevimdir.

Saygılarımla,