Hollandalı Türk Muhacirlerin En Büyük Yanılgısı


  • Kayıt: 14.04.2022 23:18:25 Güncelleme: 14.04.2022 23:18:25

Hollandalı Türk Muhacirlerin En Büyük Yanılgısı

Nejat SUCU

Hollanda’yı ve Hollanda’lıları Sevmek veya Sevmemek !..

Yazmak sadece bilinenleri değil, bilinmeyeni ve geleceği de yazabilmek ve başkalarının yazamadığı güzel geleceği yazabilmek, Yaşanan geçmiş gelecek için anlaşılır ve gelecek ise birlikte yaşanır.

Holanda’yı anlamak, yaşanan ülkeyi ve yaşanan insanları sevmek… Bu konuda benim değerlendirmemden ve yargılamamdan çok tespitlerim olacak. Bazen bende yanılıyor ve kesin doğrunun ve doğruculuğun olmadığını da biliyorum.

Bugün doğru bildiklerimiz , yarın doğru olmayabiliyor.

Sevmek ve sevgi birimizden diğerine olağan farklıdır. Evet Hollanda’yı sevmek derken ille de kucağına al sev demiyorum, sevmenin birden fazla yönü ve yöntemi de vardır. Evet bizimde sevgimiz vardır herhalde.

Hollandalıya Gâvur ve Kafir diyerek dışlamak 

Evet, Hollanda’lıya Kafir ve Gâvur diyerek Hollanda toplumunda mutlu ve başarılı olmak mümkün de değildir. Hollanda toplum içinde, toplum dışı kişiliğin oluşması ve etnik azınlıkların birlikte değilde ( samen ), yan yana yaşadığı bir toplumda tabii ki birlikte yaşamı savunmak zorundayız. Bazen kendi öz grubunda, Sub Türk toplumunda Hollanda’lıları sevmeyen söylevlerle öne çıkan ve Hollanda’lıların yanında Türk muhacirlerini ve bize ait olan kültürümüzü daha düşük değerde gösterme çabasında olan olgunlaşmamış kişiliklerde vardır.

Bazı dostlara bakıyorum, nedendir bilinmez ama, ezilmişlik ve ötekileştirilmiştik mi bilinmez ama o kadar korkunç bir şekilde kin ve nefret duyan bir kesim hiçbir zaman kendi ve çevresiyle huzur bulamayacaktır yaşanan Hollanda’da.

Başarılı olmak, toplumun bir parçası olmak

Son yıllarda Hollanda toplumunun bir parçası olan eğitimli bir Türk nesli de yetişti. Aslında, bu nesil bir Hollandalı’dan daha çok Hollandalının yaşamı gibi bizim değerlerimizden uzak, yeni bir kimlikle yeni bir yaşam sürdürmekteler.

Korana krizinin olumlu etkileri

Evet, Hollanda’da yaşanan Korona krizi ile serttiler, ötekileştiren söylevler en alt düzeye indi. Artık camilerimiz ve işverenlerimiz Hollanda’lı komşularımızın olduğunu fark ederek zor ve zahmetli geçen bu dönemde birbirimizi düşünmeye, paylaşmaya ve ortak yaşamaya başladık.

 Utrecht Belediye Başkanı Türkçe konuşuyor, Başbakan Rutte ‘nın basın toplantısı Türkçe ’ye çevriliyor ve en büyük Web haber sayfası www.nu.nl Türkçe yayın yapabiliyor.

Eşit vatandaşğa giden yol

Evet, var olan sağlık, sosyal ve ekonomik krizi “Eşit Hollandalı olma yolunda / opweg naar volwaardig burgerschap ) “yeni şanslara çevirebiliriz. Artık zaman toplumsal zorlukları bir kenara bırakarak, geleceği yeniden kurma zamanıdır.

Bu arada Hollanda’yı ve Hollanda’lıları sevmeyenin, kendi Müslüman Türk Muhacir toplumunu sevdiğini de söylemek zordur. Nasıl sevgi ve insan sevgisi hümanist evrensel insanlık değerlerini içinde barındırırsa ve bireysel mutluluk ile toplumsal mutluluğu ve yanında barışı birlikte getirir.

Huzurlu, güvenli, mutlu ve birbirini seven toplumlarda başarı, gelişim, ilerleme ve varsıl bir yaşam oluşur. Onun için “ Hollanda ve Hollanda'da yaşayan topyekûn insanı ve toplumsal yaşamı seviyoruz. Sevmeyene, ne zamanımız, nede boşa kaybedeceğimiz kıymetli nefesimiz var.

Tabii ki benden farklı düşünen, konuşan ve yazanda olacaktır. Onlara saygı ve sevgiler.

Saymak ve sevmekten başka sansımızda var mı ?