Hollanda’nın Politik Gündemi!..


  • Kayıt: 19.04.2022 13:40:28 Güncelleme: 19.04.2022 19:54:59

Hollanda’nın Politik Gündemi!..

Nejat SUCU

Hollanda’da Korona’lı günlerden sonra, yeni kurulan Rutte IV kabinesi ve yeni yeni icraatları ile yeniden umutlanırken ve yeni kurulan yeni koalisyonun planlarında Fakirlikle mücadele programı var iken, Hollanda hükümeti eninde sonunda Holllanda’da fakir ve fakirliğin olduğunu kabul ederek yeni Fakirlik Bakanı atanmış iken;

Yine yeni umutlar kaldı gelecek yaza

Evet birden Korona ile birlikte Hollanda ve diğer AB ülkeleri hazırda yedekleri olmadığı için piyasaya ve Korona’nın maliyetini karşılamak içim milyarlar ve milyonlarca Dolar ev Avro piyasaya sürdüler.

Tabii ki piyasaya karşılığı olmadan sürülen para ile sessiz ve sedasız uyandı Devalüasyon ve Enflasyon uyanarak bütün gücü ile piyasaya zarar vermeye başladı,

Hollanda tarihinin son 40 yılında ilk olarak enflasyon ve devalüasyon iki haneli rakamlara, yüzde 12 ‘lere ulaştı.

Arkadan gelen Ukrayna savaşı

Rusya’ da Putin gibi tek başına karar alma yeteneğine ve yetkisine sahip otokritik ve Oligarşik  politik lider, barış ve konuşarak, koklaşarak var olan sorunun çözümünden yana değil de,  Komşu ve arka bahçesi Ukrayna'yı işgal ederek tarihin en büyük yanılgı ve tarihsel en büyük hayal kırıklığı yaratacak kendi ülkesinin genç delikanlılarını ölüme gönderdi.

Aranan düşman, tam zamanında AB ve Amerika'nın düşmanı dostumuz felsefesiyle topyekûn bir savaşın içinde buldu Avrupa. İkinci Dünya Savaşından sonra, en büyük Rus cephesinin açılması yeniden yakıt, gıda ve diğer hammadde fiyatlarını hortlattı.

Anonim gıda bankaları (De anonieme voedselbanken)

Hollanda’da kriz ile birlikte var olan Gıda bankalarının “Yıllık ciroları “büyük destek alarak tarihin en yüksek seviyesine yükseldi.

Mahallelerde Anonim Gıda Bankaları !.. ve terekleri uygulaması.

Evet yeni bir fakirlikte bir faaliyetle karşı karşıyayız.

Zengin Hollanda’da hortlayan fakirlik ve geçim sıkıntısı yeni yeni girişimleri de yanında getirmekte. Bunlardan en sonuncusu ise ; iki arabası ve işi olmasına rağmen gözde olmayan, fakirlik tanımlamasının dışında bulunan utangaç ve gizli fakirler.

Tabii ki gıda bankalarından faydalanma kriterlerine uymayan yeni orta direk fakirler için Hollanda mahalle sakimleri mahallelerde anonim gıda bankaları oluşturmaya başladılar.

Veren el, alan eli görmeyecek !..

Veren ve alanda birbirini görmeden yeni Mahalle gıda bankaları, mahallenin gönüllü hizmetli kurumları tarafından desteklenmekte. Bu konuda geçmişte ve gelecekte binlerce gönüllü ve karşılık beklemeden hizmet verecek mahalle sakinleri.

Mark Rutte IV Koalisyon hükümetinden her ne kadar hoşnutsuz artsa da, dağınık ve düzensiz parça parça politik partiler hala Hollanda ‘yı yönetmeye aday olmaları mümkün gözükmüyor. Bir araya gelmeleri farklı ideolojik nedenlerden mümkün olmadığı gibi, var olan gençlik, emeklilik, fakirlik, eğitim bursları, vergi sistemi göç ve göçmenlik olgusuna bir alternatif ve çözüm sunmaları çokta gerçekçi değil.

Kimseye bir şikâyetimiz yok, kimse bize kendimizin verdiği zarar kadar zararı vermedi.

Hep birlikte fakirleşeceğiz !..

Gelecekte bizleri çetin günler bekliyor Hollanda’yı. Başbakan Mark Rutte ‘nın dediği gibi 

Cuma günü, Başbakan Rutte “Bu yıl biraz fakirleşeceğiz “ dedi. Wij zullen dit jaar iets armer worden', zei premier Rutte vrijdag.

Kim ama kim, zenginleşecek ? 

Ama ben fakirleşmeyi seçmedim 

Nereye gideceği belli olmayan Ukrayna ve Rusya savaşı. Gıda ve Enerji’de anormal fiyat artışları ve 20 milyarı bulan bütçe açığı ile şimdiden fakirleştik bile. O zaman daha da mı çok fakirleşeceğiz ?. Siz ne dersiniz ?. 

Saygı ve sevgilerimle.