Ramazan’dan Ramazan'a, Aklımıza Gelir


  • Kayıt: 23.04.2022 12:29:17 Güncelleme: 23.04.2022 12:29:17

Ramazan’dan Ramazan'a, Aklımıza Gelir

Nejat Sucu

Her zamanda, tutulan Oruçlarla birlikte aç ve susuz olan, Dünya’nın fakir, mazlum, aç ve susuz, akraba ve komşu ülkelerinin insanları aklımıza gelir. Var olan destek ve yardımlar belki de birden 5 ‘e katlar Ramazan ayında.

Çözüm yapılan yardımlar mı ?

Tabii ki yapılan yardımlar çözüm değildir. Bizde bir söz vardır “Dökme suyla değirmen dönmez “, Onun içindir ki, var olan bireysel, vakıf ve dernekler, ülkeler ve milletler arası yapılan Gıda ve diğer yardımlar yeterli olmadığı gibi aynı zamanda da insanların ayakta kalmaları içinde gereklidir,

Dünya Bankası IMF, Dünya Gıda Programı WFP, Birleşmiş Milletler BM ve Dünya Ticaret Organizasyonu var olan kaynak ve paranın gıda programları için yeterli olmadığını ve Korona andemisi ve Rusya – Ukrayna savaşından sonra Tahıl, gıda ve hammadde fiyatlarında artışın olduğunu ve zengin ülkelerden destek gelmez ise milyonlarca insanın yeterli beslenemeyeceğini ve açlıktan ölenlerin olacağını belirtmişlerdir.

Bu ne perhiz bu ne Lahana turşusu ?

Evet zengin ülkeler, sen silahı üret, silahı ekmeğe muhtaç ülkelere sat, arakasından da Timsah gözyaşları dökerek yardımsever ol. Bu politik gösterideki tiyatroda asıl üzücü olan ise, fakir insanların bu zamanda silaha ve silahlanmaya destek ve taraf olmaları ve destek vermiş olmaları.

Ramazanlarda iftar sofraları

Evet güzel ve sosyal ilişki ve toplumsal birlik ve beraberlik için gayet olumlu bir faaliyet. Tabii ki bu çeşit iftar yemeklerinde ve Ramazan'da düzenlenen sponsor yemeklerinde hiç mi hiç savaşa ve silahlanmaya karşı olduklarını belirtmezler. Ya da ben iyi duyamadım ve okumadım.

Hep biz Müslümanların mağdur olduğunu ve hedefte hep Müslümanların olduğundan sıkça şikâyet ederiz,

O zaman neden topyekûn silah üretimine ve silah ticaretine karşı olmayı. Silah üretenler iyi bilirler ki, yerküremizde Sünni çatışmaların olmadığı kürede silah satamayacaklarını bilirler.

De politiek van het Opportunismebeginsel ( Münafıklık başlangıcı politikacıları

Son yüzyıl ve 21 yüzyıl belli ki insanlığın Oportünist değişimlere çok çok meyilli olacağı bir gelecek beklemektedir. Fakirlik, açlık ve ölümler çok uzakta değil ve çok yakında bir çözümde beklemiyor.

Silahlanma ve savaşlara karşı olmamak aslında münafıklık politikaların başlangıcı değildi mi. Bazen gücün yetmiyorsa değişime, orada olmak ve katılmak, destek vermek anlamına gelir. Terk etmek, uzaklaşmak gerekir. Silahlanma ve savaş sisteminin hepimiz içinde değimiyiz ?.

Saygılarımla,