Hayvanları Mutlu olan Ülke Hollanda


  • Kayıt: 26.05.2022 14:24:36 Güncelleme: 26.05.2022 14:24:36

Hayvanları Mutlu olan Ülke Hollanda

Nejat SUCU

Geçen haftanın değerlendirmesini yaparsak bol bol resim çektik. Resimler ve Hollanda yeniden yemyeşil ve güzelde sanki, hep aynı görüntü ve aynı güzeli resimliyorum gibi geliyor bana. Demek ki güzellik te belirli bir süreden sonra utangaç ve ilgisiz olabiliyor.

Demek ki, güzelden, bolluktan, zenginlikten ve rahat yaşamdan da bıkkınlık gelebiliyor. Önemli olan var olan olanakları iyi kullanarak iyi değerlendirmek, günlük yaşamı renklendirmek, resimlemek ve güzeli güzel çizebilmek.

Bu pazar 3 saatlik bir bisiklet turu ve 350 resimle gezimi tamamladım. Eskiden resimler ne kadar kıymetli idi. Yaşam dijital oldu eski kıymet, değer ve insanların birbirlerine karşı olan bağı, samimiyeti ve güveni bozuldu. Ne sen o eski sen, nede ben o eski benim artık.

Hollanda da Hayvan Olmak

Hollanda’da hayvan olmak, bazen bir göçmenin bile imrenebileceği bir olgu. Hayvanlar genelde rahat bakımlı ve hayvan refahı düşünülmüş bir ülke. Birde inekler için mezbahalar olmasa.

Yan koltukta oturan, Türkiye’ye yolculuk yapan palabıyık bir Tır Şoförü bana, Hollandalı hanımını şikâyet ediyordu ‘Köpeğine gösterdiği ilgi ve sevgiyi bana göstermiyor “diye yakınıyordu. Burada tabii ki gerçeği anlatmıyor. Kendisinin Hollanda’da ikamet izni ve süreli kalıcı olmak için para karşılığında evli olduğunu hiç anlatmıyor. O yıllarda ikamet ve çalışma izni almak için paralı evlilikler yapılıyordu.

Hayvanlar aleminin, bizden farklı olan yanı sosyal, ekonomik, politik ve adli olgular;

- Hayvanlar Partisi ( Partij voor de Dieren ) Hollanda Temsilciler Meclisi’nde (De Tweede Kamer ) 150 milletvekilinin temsil edildiği Mecliste 6 milletvekili ile temsil edilmekte.

Yahudi ve Müslüman ortak lobisi !

Hollanda Hayvanlar Partisi ( PvD) Hollanda temsilciler Meclisine verdiği yasa önergesinde : Kurban kesimini belirli şartlarla sınırlayıcı ve yasaklayıcı önergesi son anda Hollanda’da yaşayan Hollanda Yahudi ve Müslüman’ların ortak çabaları ve lobileri sayesinde engellenebilmişti ( De Partij voor de Dieren heeft op 16 Mart 2018 een nieuw wetsvoorstel ingediend voor een verbod op onverdoofd slachten en dus voor een algehele verplichting tot bedwelming van dieren voorafgaand aan de slacht ).

- Adalet Bakanlığı , Adli Sicil Kaydı Sorgulamasında verilen “Adli Sicil Belgesinde “ İnsan ve Hayvan’ ( Mens & Dier ) için verildiğini görüyorum.

-Hollanda’da hayvanlara eziyet ve işkence yapanlara mahkemeler ağır cezalar vermekte, alternatif ceza olarak eğitim, çalışma ve topluma yeniden kazandırma Programları sunmakta.

-Hayvan kesimi, kurban ve çiftlikten başlayan yetiştirme, kesime ve tüketime kadar uzanan yolda yüzlerce yasa ve yönetmenlikler bulunmaktadır.

Hayvan sağlığı, refahı için köyde yetişen ev o çiftçinin devamını sağlayacak olan yeni jenerasyon az orta dereceli tarım meslek eğitimini takip etmektedirler.

Mutlu hayvan ve leziz et

Geçen hafta, organik tarım yapan bir çiftlikte kahve içiyoruz. Bunun yanında işletme, tanıtım ve inek safarisini anlatan bayan, sahip oldukları ineklerinin mutlu olduklarını ve mutlu ineklerin leziz et ve süt verdiklerini çok güzel, ballandıra ballandıra akıcı bir dille anlatıyordu.

Bizim Asyalı, Anadolu’lu olmanın bir özelliği de kendimizde olanla var olan yaşadığımız ülkenin olanaklarını kıyaslama ve örnek almaktır. Hollanda köylüsü mutlu inekten mutlu et ve süt üretmede asgariyi bulmaya çalışırken bizler ve komşularımız neler yapıyoruz ?

Hollanda gibi, eski Konya toprakları kadar olan yüzölçümlü bir Hollanda geçen yıl et, süt, çiçek ve sebze ihracatı 104 milyar euro’yu bulmuştu.

Mutlu ve güneşli günler dileğimle hoşça kalın.