Küçük Adamların Büyük Mutluluğu.!


  • Kayıt: 03.06.2022 15:07:58 Güncelleme: 03.06.2022 15:07:58

Küçük Adamların Büyük Mutluluğu.!

Mustafa Nejat SUCU

“Küçük mutluluklarla yetinmeyen, büyük mutlulukları bulamaz “

Hollanda’da her zaman büyük işler, projeler ve kazançlar olanaklı olmayabiliyor. Büyük adamların küçük işlerinin olması ve onunla mutlu, umutlu, sevimli ve yaşama, geleceğe güneşli umutlarla bakabilmesi o küçük adamların büyüklüğü, olgunluğu ve gelişmişliğidir.

Toplumsal yılgınlığa, ruhsal ve kültürel çöküntüye, boş vermişliğe, bağımlılığa, yangeldimciliği ve toplumsal karanlığa karşı o büyük adamların o küçücük umutları karanlıkta parlayan ve etrafına ışık dağıtan bir mumdur.

Beklentisiz toplumsal duyarlılık.!

Toplumsal faaliyetlerdeki o büyük adamların küçük küçük işleri o kadar büyük meyveler verdiler ki bunu, görmek ve değerini anlamak için ilk önce kendimize, şehrimize ve Hollanda’daki göçmenlerin 60 yılına bakmak gerek.

Bir gülüş ve bir göz ışıltısı.

Çoğu zaman, maddi ve manevi kazancıda olmamıştı bu büyük adamların. Kendi terazilerine çıktıklarında kaybettiklerinin, kazandıklarından çok çok daha fazla olduğunu göreceklerdir.

O zaman, o an bitmeyen bir enerji ve yaşam sevinci verir. Bazen bir el sallama, bir bakıştaki beklentisiz, saf ve temiz teşekkür, bir zamanların; “ Oğlum her tuttuğun Altın olsun “ diyen saf ve katıksız Anadolu duasıdır o mutluluğun anlatılması mümkün olmayan leziz demi ve tadıdır.

Büyük adamlar; yaşamı yaşana bilinir, sevimli, mutlu, barış içinde ve gelecekleri umutlu kılan, bizlere örnek olan,  biz ve sizler gibi küçük insanların toplumsal yaşam sevinci ve mücadelesidir.  

Burada o küçük insanların büyük ve harikulade işlerini saygı ve sevgiyle anıyoruz. İyi ki varsınız ve vardınız. Hoş ve güzel kalın.