Arz, Talep Mekanizması ve Meslek Eğitimleri.!


  • Kayıt: 06.06.2022 10:13:16 Güncelleme: 06.06.2022 10:13:16

Arz, Talep Mekanizması ve Meslek Eğitimleri.!

Nejat SUCU

İş pazarı, İşsizlik sorununda gerekli olan kalifiyeli elemanlarını arz ve talep mekanizması ile belirliyor. Ekonomi büyüdükçe, kalifiyeli insanlara gereksinim olduğu zaman, Orta Dereceli Meslek Eğitimi (MBO) Meslek Yüksek Eğitim (HBO) diplomalı ve kalifiye işçilerin iş bulmaları daha kolay olmaktadır.

İşverenler, yaşın ilerlemiş ve bayan olması artık bir işveren için sorun olmadığı gibi, inancını, kökenini ve yaşadığı mahalleyi sorun olarak görmemekte işverenler. Yeter ki işveren için uygun kalifiyeli, yüksek düzeyde ol, bilim, ilim bul ve buluştur.

Meslek seçimleri

Türk gençleri artık kendilerine uygun ve kendi istedikleri meslek eğitimlerini ve meslekleri seçmekteler. Bu gençlere yol göstermek gerekli. Hangi eğitim olanaklarının olduğunu ve gelecekte hangi mesleklerde iş pazarında açık olacağını araştırmak gerek ve bizim gençlere sosyal medya da ileriyi anlatmak gerek.

Gelin yine seçimi (beroepskeuze ) bizim gençlere bırakalım. Bizlerin bir araya geldikleri dernek, vakıf ve kuruluşlarda bilgisel ve bilimsel birlikte konuşalım ki eğitim ışığında gençler iyi ve doğru seçim yapabilsinler. Gelecekte onların yaşamlarını ve mutlu olmalarını belirleyecek seçimlerdir meslek eğitimleri.

Global (yeryüzü küresi ) iş ve istihdam pazarına en iyi bir hazırlık nasıl yapılır ? Onu anlatmak gerekir bizim gençlere.

Bilgilendirme...!

Aile’ den anne, baba, dede ve akrabaların meslek eğitimi ve meslek seçimi ön hazırlıklarına katılma çok çok önemlidir. Onu için Türklerin dernek ve vakıfları bilgilendirme ve tartışma programları düzenleyebiliriz.

Geleceğin 5 yıldızlı meslekleri

Evet, her meslek kendine göre kalifiyeli ve zevki alınarak sevgi ( liefte & passie ) ile yapıldığı zaman, kişi de kendisine ve çevresine mutluluk verir. Bugün Hollanda ‘da hemen hemen her dalda insan ve istihdam açığı, 400.000 bin iş ilanını aşmış durumda.

Gelecekte çok çok kıymetli olacak meslekler ise; TIR Şoförlüğü, Sağlık elemanı, ICT Bilgisayar uzmanı, ticaret, ekonomi ,Teknik eleman, öğretmen ve Aile doktorları olarak sıralayabiliriz.

Kaliteli bir yaşam için 

Evet kaliteli ve rahat bir yaşam iyi eğitim almaktan geçer. Hollanda eğitimleri ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde, Anavatan Türkiye, ABD, Kanada ve Avusturalya’da çalışma olanakları da bulunmaktadır. Evet Hollanda meslek eğitimlerimiz Dünya'ya açılan bir kapı ve geleceğimize yapılan en güzel bir yatırımdır.

Yazdıklarım bilinenler, bunların yanında sizlerin bildiği gibi yüzlercesi var. Biraz araştırma ve temsil edilmediğimiz 12 bin kişinin çalıştığı ve istihdam edildiği Devlet Su İşleri (Waterschappen ) gibi kurumlar için uygun eğitimleri takip etmek gerek. Siz ne dersiniz?

Hoşçakalın.