Hollanda’nın İnekleri ve Bizler


  • Kayıt: 11.06.2022 12:39:04 Güncelleme: 11.06.2022 12:39:04

Hollanda’nın İnekleri ve Bizler

Nejat SUCU

Ben burada Hollanda’nın ineklerinin ne kadar süt verdiğinden, etinden ve yağından çok fazla bahsetmeyeceğim. Anadolu’da doğup büyüyüp te hiç inekleri sevmemek olur mu?

Son yıllarda resim çekerden doğada, Hollanda ineklerini gözlemliyorum. Onlara imrenmemek elde değil.

Ayrımcılık yok

Hollanda’nın inekleri renkleri, cinsleri, kiloları ile eşsizler. Ve hiçbirinin zenginlik hırsı yok ve birbirlerine ayrımcılık yapmıyorlar. Birbirlerine eziyetleri, öldürmeleri de yok. Günü birlik yaşayarak bugünün yedikleri ve içtikleri ile yetinen refleks, komplekslerden uzak rahat bir yaşam sürüyorlar. Biriktirme zenginlik hırsları ve kavgaları da yok bizim gibi.

Aslında var ama yok

Evet insan ile ineklerin son yolculuklarında çokta farkları yok. Her ikisi de ölümcül ve insana nasip olursa iki metre kaput bezinden kefenden başka ne götürebiliyor ki ? .

Birde güneş ve bahar ve yaz ayları oldu mu değme keyiflerine. Onların Akdeniz kıyılarında yazlıkları, çocuklarının eğitim ve evlenme stresi de ve masrafı da yok. Geçen yıl en akıllıca yaptıkları şey, kanalı geçerek bir adada beş ineğin rahat rahat yayılıp güneşin karşısında uzandıklarını gördüm, ineklerde tatilde diye resimlerinin altına koymuştum.

Ülkenin refahı, zenginliği ve gelişmişliği ineklerin sağlığına, rahatına ve yaşamına da yansıyor, Çiftlik sahipleri genelde en azı Orta Dereceli Tarım ve Hayvancılık Meslek Okulu (AOC) mezunu. Tarımdan ve hayvancılıktan zengin olan ve iyi bir gelir sağlayan köylü ile karşılaşıyoruz.

Sosyal İlgi

İnekler diğer hayvanlara göre daha çok sosyaller. Etraflarında olanlara alakalalı, ilgili ve katılımcı olduklarını görüyorum. Sosyal bir hayvan ancak rahat bir yaşamdan oluşur.

Müzikle ürün artıran köylü

Yıllar önce okumuştum. İnek çiftliklerinde müzik dinleyen ineklerin diğer emsallerine göre daha çok süt ürünü verdiği ve rahat bir yaşama sahip olduğu, ineklerin etinin ve sütünün daha da lezzetli olduğundan bahsediliyordu.

Ya bizler ?

Bugünde dünyada ve İslam ülkeleri kan, zülüm, cahillik, yoksulluk içinde. Günlük Televizyona bakmaya cesaret edemez bir durumda iken, tabii ki barışdan, silahsız bir dünyadan, kavgaların ve ölümlerin olmadığı bir gelecekten yana olduğum için barış ve mutluluk içinde yaşayan ineklere imrenmem bana gayet olağan geldi.

Yine insan öne çıkarken.

Bu hayvanların yaşamı, rahatı ve geleceklerinin var olması yine insanların elinde. Savaşlarda en büyük kaybı insanlarla hayvanlar birlikte vermekte. Geçen yıl Halep’te savaşta ölen sahibinin başında göz yaşı döken Köpeği görmek ve gözlerinin anlattıkları biz insanlara yeterdi. Neden Kurtlar 150 yıl sonra Hollanda’ya yerleşti ? Avrupa'da ki savaşlar, doğa kirliliği ve Orman gibi yaşam alanlarının azalması ve yok olması.

Gölünüz güzel ve kalbiniz rahat olsun.