Umuda Yolculuk Devam Eder Gibiydi!..


  • Kayıt: 06.07.2022 18:19:18 Güncelleme: 06.07.2022 18:19:18

Umuda Yolculuk Devam Eder Gibiydi!..

Nejat SUCU

1980’li yıllarda Türk göçmenlerinin, kendilerinin göç hikayelerinde, Avrupa’ya yolculukta, “ Umuda yolculukta “yaşadıklarını heyecanla anlatırlar ve bizde ilgiyle onları dinler anlamaya çalışırdık.

Bazen acı, bazende gülünecek hikayeleri olurdu.

Bu insanlarımız daha sonra çıkan bir işçi affı ile yasal statü kazanarak aile ve çocuklarına yanlarına aldırarak Hollanda’da bir yaşam kurmuşlardı. 1980 yıllarında Türkiye’den % 400 artan aile birleşiminden sonra, Türkiye ‘ye geri dönme umutlarını tamamen kaybetmişlerdi.

Kısa bir süre önce kendimi, Almelo şehrinden, Almanya'nın sınır şehrine ulaşan patika yol, Almelo – Noordhorn Kanalında buldum.

Geçen yıllarda ve bugünde aynen canlılıĝını koruyan ve yaşanan göç, mülteci utancından ve umuda yolculukta karşılaşılan 20 yüzyılda olmaz dediĝimiz görüntülerden etkilenmiş olacaĝım bende, Kendim kısa bir umuda yolculuk yapayım dedim.

Kanalın kenarından illegal Almanya’ya geçmeye karar verdim. 5 kilometrelik yayan yolculuĝumda, sınır geçişinde o yaşanan olayları resimleme olanaĝımda olmadı ama o insanları daha iyi anlama olanaĝım oldu.

O yaşananları görür ve hisseder oldum. Kaçaksınız, yakalanma ve memlekete gönderilme korkusuyla, 2 metreyi geçen Mısır tarlalarının içinden bataklıĝa saplanarak alınan 5 kilometrelik uzun bir maratonu hisseder ve görür gibi oldum. Her gelen sesin, Polis ve Polis Alman Kurt Köpekleri olacaĝını düşünerek insanı ruh hasta yapacak bir yolculuk. Birde nereye gittiĝini bilememek, Hollanda’da karşı tarafta sizi bekleyenleri ve onların arabasını bulamamak da var. Gizli gizli aĝlayanı, sabahın aydınlıĝını memleketi, çocuklarını ve bir çanak çorbaya hasret olmalarını duyar gibiydim

Yol boyunca Almanlar benim kaçak işçi olmadığımı anlamış olacaklar ki, ne polis çaĝırdılar nede Alman Kurt Köpekleri bana kaçak işçi muamelesi yaptılar.

Yaşamda göç, umuda yolculuk, yine 60 yıl sonra tekrarlanıyor. 

Umuda yolculukta, Alp daĝlarında donarak ölen göçmenlerin yerini Suriyeli, Afganlı, Iraklı ve Kosovalı göçmenler almışlar. Bilinmeyen bir geleceĝe, yolu, dili ve kültürü bilinmeyen bir geleceĝe yolculuk. Yollarda ölebilirsiniz, çocuklarınızı ve eşinizi kaybedebilirsiniz de.

Savaşa karşı olmak, savaşların yıkımdan, felaketlerden başka birşey getirmediĝıni görmekteyiz. Savaşların demokrasi, barış ve mutlulukta getirmediĝi kesin. Savaşlardan kazanan sadece silah tüccarlı ve fabrikaları ve yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip olmak isteyen Kapitalizm. Yaşam biçimi ve lüks tüketim toplumunun parçası olmakla da bizler aslında Kapitalist sistemin bir parçası olmuşuz.

Bizimki ise, bizde bir söz vardır “Gelin giden kız gibi, hep ağlar, hemde gideriz “ .

Hoşçakalın.