Hollanda Milli Gelirinin Kulağından ve Kuyruğundan Tutmak

Bu yıl Hollanda’da yaşayan 500 bin Türk – Hollanda vatandaşı nihayet sınırsız istedikleri gibi Türkiye’de hak edilen tatillerini yaptılar. Bir kısmı geri birinci ikamet ve ülke adreslerine Hollanda’ya döndüler ve dönmekteler....


  • Kayıt: 14.08.2022 11:19:45 Güncelleme: 14.08.2022 11:21:50

Hollanda Milli Gelirinin Kulağından ve Kuyruğundan Tutmak

Bu yıl Hollanda’da yaşayan 500 bin Türk – Hollanda vatandaşı nihayet sınırsız istedikleri gibi Türkiye’de hak edilen tatillerini yaptılar. Bir kısmı geri birinci ikamet ve ülke adreslerine Hollanda’ya döndüler ve dönmekteler.

Avrupa varsıl bir Türk toplumu

İnsan, kendini devamlı daha çok sahip olanlarla, varsıl ve zenginlerle kıyaslar. Kıyaslama ve karşılaştırma gurbette var olunan ve sahip olabileceğimiz azami eğitim, zenginlik ve varsıl yaşam için gereklidir,

Zengin, zenginsiniz ve çok zenginsiniz

İlk nesil, kıtlık ve yokluk için büyümüş Anadolu çocukları Kayseri, Sivas, Nevşehir , Kırşehir ve Yozgat’ın köylerinden Kayseri Orta- Anadolu Mensucat fabrikasına girince Kayserili ve şehirli oldular.

O yıllar 1973 olacak, Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Göre Orta Okulu olarak düzenlenen Kayseri gezimizde Orta Anadolu Mensucat’ta Tekstil fabrikasında yemek ikram ettiler ve gerçekten yemekleri güzeldi. Her ne kadar Göre ’deki yemeklerimiz doğalda olsa, şehir yemeği ve ekmeği bile farklı idi.

Her zaman köylü şehir yaşamına ve şehirli ise köy yaşamına ilgi ve özlem duymuştur. Kendinde olmayana özlem.

Zenginlik nedir?

Türk göçmenleri, ilk nesil çalışanlar Hollanda’da zengin. İki ev, iki Emekli aylığı, iki ülke ve çift pasaport sahibi olan bir yokluk ve kıtlık içinde çocukluğu geçen dedeler evet maddi olarak çok zenginler.

Ruhsal ve duygusal fakirlik

5 yıl kalınacaktı olmadı. Birde çocukları baş göz edip yerlerine ve evlerine yerleştirelim dedik oda tamam ama, bizim hatun tutturmuş ille ben torunlarımı bırakıp yalnız memlekete dönmem diye.

Bu yaşta yalnız, bekar olarak memlekete dönmek işimize gelmez.

Kimsede kalmadı memlekette. Birde Hollandalı ve Avrupalı etiketi artı duygusal değeri bitti mi. O zaman başlar ruhsal yalnızlık ve sorunlarımız

En güzeli olan ise 

Var olana sahip olarak, var olan ülkeyi, hiç sevemediğimiz Hollanda’yı memleketlerin birisini istediğimiz zaman Hollanda’da, istemediğimiz zamanda Anavatan Türkiye'de yaşayarak var olanla mutlu ve huzurlu olmak gerek.

Yeniden başlar mesailer

Çalışarak var olanla ve kaliteli bir yaşam mümkündür. Üretmeyen toplumlar er ya da geç krizlere, durgunlara, pahalılıklara, enflasyona ve devalüasyonlarla birlikte yaşamak zorunda kalacaktır. Yeniden sistemin içine entegre olarak, bir yıl boyunca yeniden Tatil anılarımızı anlatarak gelecek yıllara yeniden hazırlayacağız.

Alternatif İnanç, tatil ve tarih gezileri

Ayrıca büyük bir Türkiye’ye Balkanlara Ortadoğu'ya, Kafkaslara düzenlenecek turizm turlarına katılarak stres atmamızda mümkün.

Gelecekte önemli olan 

Önemli olan gelecek yıllarda ucundan, kulağından ve kuyruğundan tuttuğumuz Milli gelirden haklı payımızı artırarak devam ettirmektir.

Hoşçakalin,

Nejat Sucu