Hollanda ve Türkiye’de Diploma, Yetkilerin ve Unvanların Karşılaştırılması

Türkiye’den Hollanda’ya yerleşenlerin sayısı geçen yıl 11 bini aşmış bulunmakta. Bilgi ve beyin göçünde Türkiye Hollanda’da ikinci sırayı oturmuş bulunmakta...


 • Kayıt: 27.08.2022 10:28:24 Güncelleme: 27.08.2022 10:33:20

Hollanda ve Türkiye’de Diploma, Yetkilerin ve Unvanların Karşılaştırılması

Derleyen ve hazırlayan: Bc. Nejat SUCU

Eğitim, insan kaynakları ve sağlık danışmanı, (Socio worker)

Türkiye’den Hollanda’ya yerleşenlerin sayısı geçen yıl 11 bini aşmış bulunmakta. Bilgi ve beyin göçünde Türkiye Hollanda’da ikinci sırayı oturmuş bulunmakta. Bu arada Türkiye’den Hollanda’ya gelenlerin büyük çoğunluğu ise, kalifiyeli ve yüksek meslek eğitimi ve Akademik eğitimini tamamlamış beyaz yakalı göçmenler.

Geçen yıllarda Hollanda’ya aile birleşimi, öğrenci mülteci ve bilgi göçmenleri yerleşmekte ve bu göçmenlerin eğitim düzeyleri ilk nesil misafir işçilere göre çok çok yüksek.

Yurtdışında ve Türkiye'de yapılan birçok eğitim Hollanda’da kabül görsede, diplomanın denklik işlemlerinin yapılması ve var olan mesleki yetkilerin kabulü uzun, zor ve zahmetli bir yol. Doğru bilgi, yapılan işlemlerden iyi bir sonuç almayı hızlandıracak vede gereksiz yanlış
anlamaları en asgari düzeye indirecektir.

Hollanda’da yerleşmek ve kalıcı bir yaşam kurmak için, diplomaların denkliği ve yetkilerin kabulü yeterli olmayabilir. Genelde Hollandaca dilini iyi bir düzeyde bilmek ve Hollanda’da takip edilen bir ek meslek eğitimi iş pazarında kalıcı başarınızı artıracaktır.

 •  Nasıl başlayalım ?
  Eğitim süresince almış bulunduğunuz diploma, transcript, bonservis ve yetki belgeleriyle birlikte bağlı bulunduğunuz UWV Werkbedrijf ‘ten bir randevu alabilirsiniz.


 • Diplomaların ve belgelerin çevirileri !
  Diplomalarınızın kopyalarının çevrilmesini UWV Werkbedrijf’ ten, belediyelerin sosyal yardım veya yeni gelenler (Afdeling Nieuwkomers ) bölümlerinden isteyebilirsiniz. Kendinizde, bir yeminli mütercim bularak tercümelerini yaptırabilirsiniz..


 • Hangi kurumlar denklik ve yetki belgesini onaylamaktadır?
  Hollanda’da her meslek grubunun yapılan denklik işlemleri ve yetkileri kabul etmekte kendi genelge, yasaları ve uygulamaları vardır.


 • 1.Hollanda ‘da unvanlar (titels)
  • 1. Ȋngenieur (ing.) Teknik, Tarım veya Çevre ile ilgili Yüksek Meslek Eğitimi,
  • 2. Baccalaureus (bc.) 1. altına düşmeyen diğer Yüksek Meslek Eğitimleri,
  • 3. Ȋngenieur (ir.) Teknik, Tarım ve Çevre ile ilgili Üniversite Eğitimleri,
  • 4.Meester (mr.) Üniversite Hukuk Eğitimi,
  • 5 .Doctorandus (drs.) 3. ve 4 ‘ün altına düşmeyen Üniversite eğitimleri
  • 6 .Doctor (dr.) Bilimsel Doktora Tezleri 7. Master eĝitimleri, Hollanda toplan 2000 ‘den fazla master eĝitimi bulunmaktadır.


 • Hollanda’da denklik ve yetki: 

2.Eğitim sektöründe yetki işlemleri; (Nederlandse onderwijsbevoegdheid ) Dienst Uitvoering Onderwijs, Afdeling Diploma-erkenning en Legalisatie (www.duo.nl ), 2.1 Uluslararası diploma değerlendirmesi, İnternationale Diplomawaardering (ICDW) e-mail: info@idw.nl ve internet: www.idw.nl,

2.3 Nederlandse organisatie voor internationale samenwerking in het hoger onderwijs ( Hollanda Milletler Arası Yüksek Meslek Eğitim Kurumu) www.nuffic.nl .

2.4 Hollanda İşverenler Sendikalarının ve bilgi bankalarının oluşturdukları dernek, www.sbb.nl 2.5 Diğer mesleki yetkilerin tanınmasında, onlarca kurum,vakıf, bakanlıklar ve meslek odalarının tavsiye ve yetkileri bulunmaktadır.

Türkiye için denklik ve yetki: 

Hollanda’dan Türkiye’ye beyin göçü son yıllarda Hollanda yetişen ve Hollanda’da eğitimini tamamlamış olan gençlerin, daha iyi bir gelecek için Türkiye’ye yerleştiklerini biliyoruz. Bu gençlerimizin, daha güzel imkanlara sahip olmaları için Hollanda’dan yaptırmaları gereken işlemler bulunmaktadır.

Hollanda’da takip edilen orta dereceli eğitimden ( MBO 4 , HAVO, VWO) sonra Türkiye’de önlisans, lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde takip imkanı bulunmaktadır. Gerekli olan işlemler nelerdir ?

3.1-Legalisatie ( Tasdik edilme ) Diplomanın veya belgenin gerçeğine uygunluğunun tasdik edilmesi. mahkemeler, noterler ve belediyeler bu konuda işlem yapabilmektedir. 3.2.Statusverklaring ( Hollanda'dan alınan bir belgenin ve diplomanın değerinin belirlenmesi),

3.3. Verklaring van onderwijsbevoegdheid (Eğitimde ders verme yetki belgesi ) Pedagojik Formasyon , Bilgi ve başvurular : Legalisatie, statusverklaring of verklaring onderwijsbevoegdheid Dienst Uitvoering Onderwijs, Afdeling Diploma-erkenning en Legalisatie www.duo.nl 3.4 Yurtdışında çalışacak olanlar için; Nuffic ‘de Diploma bilgileri (diplomabeschrijving ) için başvuru yapabilirler. 3.5 Orta Dereceli meslek eĝitimleri ve işverenler. www.sbb.nl 3.6 Avrupa Birliĝin’de eĝitim çalışmaları ve yardım kurumu , www.europass.nl Telefoon:
050 599 91 61, E-mail: Info@europass.nl 3.7 Saĝlık Meslek Eĝitimleri Genel Kurulu, www.czo.nl 3.8 Saĝlık sektöründe koruma altında olan mesleklerin kayıt ve kabül kurumu www.bigregister.nl 3.9 Hollanda Iş ve Önmeslek eğitim kurumu UWV, www.uwv.nl ve www.werk.nl 3.10 www.vng.nl , Hollanda Belediyeler Birliği .

4. Türkiye'de denklik ve yetki:

4.1-Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği, Eğitim Müşavirliği Web: www.lahey.be.mfa.gov.tr, Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği. E- posta: laheyegitim@hetnet.nl ,
4.2- T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri – MEB
Web: www.meb.gov.tr/popup/turkiye.html,
4.3- Yüksek Öğretim Kurumu, www.yok.gov.tr ,
4.4 T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı,
Yabancı Öğrenciler Daire Başkanlığı, Web : www.ytb.gov.tr,
4.5 Yüksek Öğretim Kurumu Denklik Birimi ( www.yok.gov.tr )
Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının eşdeğerlilik işlemine “denklik” denilmektedir,
4.6 Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı.
diğer doktora, araştırma ve eğitim burları için.Web, www.ytb.gov.tr .
4.7 Türkiye İş Kurumu (Ȋşkur ) ( www.iskur.gov.tr ),

4.8 Hollanda Büyükelçiliĝi, Eĝitim Ateşeleĝi Telefon+90 312 409 1800E-posta ANK@minbuza.nl

4.9 Doktora diplomaları denkliĝi için, YÖK Üniversiteler Arası Kurul Sekterliĝi,

4.10 Lise ve orta eĝitimlerin denklik işlemleri için, MEB Ortaöğretim Kurumları Denklik Ȋşlemleri Müdürlüĝü,

4.11. Ustalık belgesinin kabulü, Türkiye'de o meslekle ilgili oda, Mesleki eğitim merkezi ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaklaşa bir çalışma ile yapılmaktadır.

Verilen emeklerin karşılığının alınması, Türkiye'de ve Hollanda'da iyi bir iş olanağı bulmanız ve kariyer yapmanız umuduyla, iki ülke vatandaşı olmanın vermiş olduğu olanakların yanında , zorunluluklarının olduğunu unutmadan mutlu ve başarılı yaşam dolu günler dileğimle.

Hoşçakalın.