Hollanda’yı Sevemeyen Göçmenler..!


  • Kayıt: 27.08.2022 10:30:33 Güncelleme: 27.08.2022 10:30:33

Hollanda’yı Sevemeyen Göçmenler..!

Nejat Mustafa

Mutluluk kavramı ne kadar soyut olsada, yaşanan o ülkede mutlu olmak yaşam kalitesi ile baĝlantılıdır genelde.Genelde yaşanan ülkeyi, yaşadıklarımız Hollandalı komşu ve hemşehrililerimizi sevmek ve kabül etmek en önemli soyut ta olsa duygu, tecrübe ve sahip olunan mevki ile alakalıdır.Gelinen ülke, alınan eĝitim, ve yetiştiĝimiz çevre ve ortam da en önemli mutluluğu etkileyen etmenlerdendir.

Şikayet kültürü.. 

Bazı göçmenler var oldukları deĝerlerin, varlığının, çevre ve devletin sosyal olanaklarına raĝmen sahip olduklarını iyileştirmek içn çaba ve mücadeleden çok şikayet etmeyi seçerler. Tabiki bu insanların toplum içinde geride kalarak zaman içinde mutsuz bir ömür kültürüne sahip olurlar.

Bize benzemeyecek lerine göre..!  Belirleyici olan ( dominant ) Hollanda toplumu bizlerin kültürüne uymayacaĝına göre, sadece saygı göstererek birden çok ortak evrensel yaşamı bulmak ve kurmak olanaklıdır. Bu konuda var olan imkanlar azda olsa değerlendirilse bile, biz yine Hollandalı komşularla yan yana ( Paralel ) yaşıyoruz..

Nedir bu kin, bu nefret..! 

Arkadaşlar ben bazen anlayamıyorum. Sebebi ne olursa olsun, mutlaka haklı olduĝumuz yönlerimiz yok mu ? Var tabiki. Yalnız bu yaşanan ülkede çok zaman suç derecesine yaklaşan kin ve nefreti anlamakta zorluk çekiyorum.

Yaşadıĝımız Sürece… 

Orta yolu, akıllı yolu, birlikte yaşamak için evrensel deĝerlerde buluşmayı deniyorum. Yarın çantamı alıp doĝduĝum topraklara gidemeyeceĝime göre, ortak deĝerlerde yaşamı zor kılmadan, çalışarak sahip olduklarımızla mutlu ve huzurlu olmaya çalışmaktan geçer. 

Saf olmak gerek.. 

Son 50 yılda öyle bir toplum inşa ettik ki “biz ne kendimizi, saĝcısını, ne solcusunu, ne Kürdü’nü ,ne Arnavut’unu, nede Çerkezini sevebildik . Nasıl olurda biz yaşadıĝımız ülke Hollanda’yı ve Hollandalı’ları sevebiliriz?

Çocuklarımız okullarını bitirerek Hollanda toplumuna intikal ederek yeni bir yaşam kurmaya çalışmaktalar. Her olumsuz iş başvurusunun arkasında ötekileştirme, ırkçılık ve başka olduğumuzu aramadan, yaşam mücadelemize olumlu ve güvenli bir biçimde devam ettirmek gerek.

Siz ne dersiniz?

Sevgilerimle hoşçakalın.,