Hollanda Yeni İşsizlik ve İstihdam Raporu

10 milyon çalışanın olduğu Hollanda’da ve çalışan nüfusla birlikte işsizlerinde artması doğal bir arz ve talep (Vraag en aanbod) olarak görebiliriz...


  • Kayıt: 16.09.2022 09:08:47 Güncelleme: 16.09.2022 09:10:18

Hollanda Yeni İşsizlik ve İstihdam Raporu

Son 4 aydır Hollanda var olan işsiz sayısında belirgin bir artış gözlenmekte. Hollanda Merkezi İstatistik Büro ‘su CBS ‘in verilerine göre; 17 milyon 755 bin 731 nüfuslu Hollanda’da işsiz ve iş arayan kayıtlı işsiz sayısı çalışabilir nüfusun (Beroepsbevolking yüzde 3, 8 ini oluşturmakta. Bu toplam sayı olarak 385 bin işsiz anlamına gelmekte,

10 milyon çalışanın olduğu Hollanda’da ve çalışan nüfusla birlikte işsizlerinde artması doğal bir arz ve talep (Vraag en aanbod ) olarak görebiliriz.

Bu arada gençlerin daha yüksek oranda iş bulabildikleri bir dönemden geçmekteyiz. Gençlerin yeniden ve geleceğe olumlu bakabilmeleri için gençlerin istihdamı önemli.

İşsizliğin artması daha çok insanın 12 saat ve daha fazla iş pazarına katılması anlamına gelmekte. Son dönemde Hollanda’daki yüzde 12 ‘lere varan enflasyon ve devalüasyon, Gaz ve gıda fiyatlarındaki artış ve geleceğe karşı güvensizlik insanların daha çok çalışma isteğini teşvik etmekte.

Bunun yanında Hollanda gelen Ukraynalı mültecilere de ve 1 Nisan 2022'den sonra Çalışma izni verildi (Werkvergunning ) ve diğer yoğun mülteci akımında işsizlik sayısındaki artışında önemli etken olduğu kesindir.

Yine Hollanda Avrupa bölgesi dediğimiz AB ülkelerinde en az işsizliğin olduğu bir ülke. Erozyon bölgesinde işsizlik oran 6,8 iken, Yunanistan ve İspanya'da yüzde 14 ‘leri geçmekte.

Bunun yanında

Geçen ağustos ayında İşveren Sigortaları Kurumu UWV verilerine göre; İşsizlik ödeneği ( WW) alanların sayısı 5 bin kişi azalarak toplam 152 bin kişiye düşmüş bulunmakta. Geçen aylarda CBS ‘in rapor ve araştırmalarına göre, doldurulamayan insan kaynakları ve iş ilanlarının ( Vacatures ) sayısı ise 400 bini geçmiş durumda.

Tarihsel bir bilgi notu

1965 ile 1974’ün sonuna kadar Overijsel eyaletinin Twente bölgesine (Almelo, Rijssen, Goor, Hengelo, Oldenzaal, Enschede, Haaksbergen, Losser ve Borne ) Türkiye’den gelen binlerce Tekstil işçisinin yanında o anda 1974 ‘de Hollanda İşkur'unda ( Arbeidsbureaus ) kayıtlı 150 bin çalışamayan ve çalışmayan Hollanda ‘lı işsiz bulunmaktaydı.

Saygılarımla,

Nejat Sucu (Socio worker)