Hollanda’da Milli Gelirden Pay Almanın Yolu Eğitimden Geçer!..


  • Kayıt: 10.12.2022 12:01:52 Güncelleme: 10.12.2022 12:03:07

Hollanda’da Milli Gelirden Pay Almanın Yolu Eğitimden Geçer!..

Nejat SUCU

Socio worker

Sağlık sektörü Hollanda bütçesinden, 2023 yılı için 113 milyar avro ile en büyük payı alan bir sektör. Hepimizi ilgilendiriyor sağlık sektörü. Geçen 50 yılda sağlık sektörüne gerekili olan kalifiyeli eleman (Bekwaam en bevoegd) olamadığımız için bizleri içlerine sokmadılar.

67 bin iş, istihdam ve insan kaynağı açığı Bu sabah sağlık sektöründe gerekli olan insan ve meslek erbabı gereksiniminin artarak devam ettiği haberlerini (CBS) duyuyorum Radyo’dan. Her ne kadar sektörde temsil edilmeye başlamış olsak ta, yeterli derecede etkili ve yetkili görevlere gelmeden, yeterli derecede uzun ve sürekli yüksek payı almamız mümkün değildir.

Onun içindir ki….

İş pazarı gerekli olan kalifiyeli elemanlarını arz ve talep mekanizması ile belirliyor. Ekonomi büyüdüğü, kalifiyeli insanlara gereksinim olduğu zaman, Orta Dereceli Meslek Eğitimi (MBO) Meslek Yüksek Eğitim (HBO) diplomalı ve kalifiye işçilerin iş bulmaları daha kolay olmaktadır.

İşverenler, yaşın ilerlemiş ve bayan olması artık bir işveren için sorun olmadığı gibi, inancını, kökenini ve yaşadığı mahalleyi sorun olarak görmemekte işverenler. Yeterki işveren için uygun kalifiyeli, yüksek düzeyde ol, bilim, ilim bul ve buluştur.

Meslek seçimleri

Türk gençleri artık kendilerine uygun ve kendi istedikleri meslek eğitimlerini ve meslekleri seçmekteler. Bu gençlere yol göstermek gerekli. Hangi eğitim olanaklarının olduğunu ve gelecekte hangi mesleklerde iş pazarında açık olacağını araştırmak gerek ve bizim gençlere sosyal medya ile iyi anlatmak gerek.

Gelin yine seçimi (beroepskeuze ) bizim gençlere bırakalım da, bizlerin bir araya geldikleri dernek, vakıf ve kuruluşlarda bilgisel ve bilimsel birlikte konuşalımki eğitim ışığında gençler iyi ve doğru seçim yapabilsinler. Gelecekte onların yaşamlarını ve mutlu olmalarını belirleyecek seçimlerdir meslek eğitimleri.

Global (yeryüzü küresi) iş ve istihdam pazarına en iyi bir hazırlık nasıl yapılır? Onu anlatmak gerekir bizim gençlere..

Bilgilendirme..!

Aileden anne, baba, dede ve akrabaların meslek eğitimi ve meslek seçimi ön hazırlıklarına katılma çok çok önemlidir. Onun için Türklerin dernek ve vakıfları bilgilendirme ve tartışma programları düzenleyebiliriz.

Geleceğin 5 yıldızlı meslekleri

Bugün Hollanda ‘da hemen hemen her dalda insan ve istihdam açığı, 400.000 bin iş ilanını aşmış bir iş pazarı ve istihdam içinde bulduk kendimizi.

Gelecekte çok kıymetli olacak meslekler ise; TIR Şöförlüğü, Sağlık elemanı, ICT Bilgisayar uzmanı, Teknik eleman, öğretmen ve Aile doktorları olarak sıralayabiliriz. Tabiki kendi mesleki alnında İnovasyon, bilgi, teknoloji, yeni buluş ve bulunanı daha da faydalı anlamda geliştirmek gerek.

Kaliteli bir yaşam için 

Evet kaliteli ve rahat bir yaşam eğitim yapmaktan geçer. Hollanda eğitimleri ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde, Anavatan Türkiye, ABD, Kanada ve Avusturalya’da çalışma olanaklarıda bulunmaktadır.

Yazdıklarım bilinenler, bunların yanında sizlerin bildiği gibi yüzlercesi. 12 bin kişinin çalıştığı ve istihdam edildiği Devlet Su İşleri (Waterschappen ) gibi kurumlar için uygun eğitimleri takip etmek gerek. Siz ne dersiniz?

Hoşçakalın.