Hollanda’da Yeni Çalışma ve Sosyal Yaşam Kültürü Nedir?


  • Kayıt: 18.12.2022 11:30:45 Güncelleme: 18.12.2022 11:30:45

Hollanda’da Yeni Çalışma ve Sosyal Yaşam Kültürü Nedir?

Nejat SUCU

Geçen yıllarda oluşan ve önümüzdeki birden fazla yıllarda da var olan insan, iş. İstihdam ve kalifiyeli eğitimli insan kaynaklarında büyük açıkların devam etmesi bekleniyor.15 Aralık 2022 tarihi itibarıyla Hollanda nüfusu

17 milyon 811 bin 99 kişiden oluşmaktadır( 15 aralık 2022 ) Bu sayı günlük Hollanda Merkezi İstatistik Burosu CBS tarafından yayınlanmakta.

Çalışan sayısında rekor 10 milyon kişi

Hollanda’da çalışmak isteyen ve işsiz olan sayısında küçük bir artış gözlenirken, iş bulan ve çalışan nüfus sayısı 10 milyonu geçmiş bulunmakta. 364 bin olan işsiz sayısı düşmeye devam ediyor. Sayısı 144 bin 900 olan, İşsiz olup işszilik ödeneği WW ( 2 yıl ) alanların sayısıda düşmeye devam ediyor. Aynı zamanda Malüllük ( WIA ) Sosyal geçim yardımı Bijstand alanların sayısında düşüşler devam etmekte.

10 milyon çalışanın yüzde % 4,4 ‘ü toplam 439 bin kişi, asgari ücretle çalışıyor. 1 Ocak 2023 den itibaren ; 21 yaş ve daha üzeri çalışan ve ödenek alanların Yasal asgari ücreti (WML ) brüt 1.934,40 avro ve net Asgari ücret ise 1.622,68 olarak belirlenmiş bulunmakta.

Milyonlanların aldığı, Emeklilik AOW, Dul ve yetimler ödeneği ANW, Hastalık ödeneği ZW, Malüllük ödeneği WIA, Çocuk parası AKW, Sağlık desteği(Zorgtoeslag), Kira yardımı (huurtoeslag ) ve diğer aile ve çocuk bakım destekleride 1 Ocak 2023 ‘den itibaren yüzde % 10 - 15 olarak Mark Rutte IV koalisyon hükümeti tarafından artırılmış bulunmakta.

Başarıyı sağlayan birbirleriyle bağlantı terimler

Demokrasi, İnsan hakları, Fikir özgürlüğü, Hukuk devleti, Sosyal devlet, Avro, Dolar ve yatırım. Evet bu terimlerin çok olduğu ülkelerde ve dikenli güller gibi bazılarına batarak koklanabildiği bir yaşam kültüründe ekmek, aş ve istihdam olabiliyor.

Hollanda’da, her geçen gün var olan yatırım ve büyüme devam etmekte. Tabiki para, kapital ve parası olan için Hollanda güvenli bir yatırım limanı. Eğer öyle olmasaydı, Hollanda’ya yapılan yatırımlar bilyon Dolar ve avro’ları bulamazdı.

Gelelim bizim Türk toplumuna 

Hollanda’da ekonomik büyüme devam ettiği sürece ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, Türk ve İslam fobileri en asgari düzeye inmekte. Genelde arz ve talep ilişkisinden kaynaklanan daha iyi bir yaşam şartları ve sahip olduklarımızla kabul edilme bizim yaşam meselesidir.

Hollanda’daki en büyük kazancım 

Ben gençlere verilen imkanlardan hoşnut ve mutluyum. Ekmeklerini kazanarak, alınteri dökerek ve bir yılda 50 bin kilometre yol yaparak ekmeklerini hak ettiklerini bolca kazanmaktalar.

Tüm göçmen gençlerin, Iraklısı, Faslısı, Tunuslusu, Afganlısı, Boşnaklısı ve Lübnanlısı’nın “Abisi “olabilme, saygı ve sevgiyle yaklaşabilmek, bir anlık dost olabilmek ne güzel bir insanlık duygusu ve ortak yaşam kültürüdür.

Sosyal devlet, toplumsal kabul ve saygı, adalet ve ortak yaşam kültürü bu olsa gerek.

Sevgilerimle