Horozu Çok Olan Hollanda Köyü’nde, Bir Denizli Horozu Yetişmiyor!..


  • Kayıt: 20.12.2022 12:55:50 Güncelleme: 20.12.2022 12:55:50

Horozu Çok Olan Hollanda Köyü’nde, Bir Denizli Horozu Yetişmiyor!..

Nejat SUCU

Yaşanan toplumda var olanları, daha da iyisini istemek ve var olan yasal ve hukuksal olanaklarla mücadele etmek eşit, adaletli ve barışçıl bir topluma giden en güzel ve güvenilir bir yoldur. Tabii var olan lobi, etki ve yetki gruplarımızı da güçlendirmekte gerekli bir araçtır.

Konuşmak ve yazmak yetmez

Evet sadece konuşmak ve yazmak yeterli değildir, Konuşulanı ve yazılanı çözüm için sosyal politikalara dönüştürmek çok önemlidir. Var olan sorunları dile, sadece dile getirmek politik başarı için yeterli değildir. Üretmek ve çözüm önergeleri sunmak gerekli.

Haklı olunan bir davada toplumsal destek (draagvlak) çok önemlidir.

Var olan sorunların çözümü için gerekli adımları atmak, gerekirse ortak stratejik ortaklarla birlikte hareket etmek gerek. Gerekirse taviz vermek, gerekirse destek vererek istenen desteği alabilmek çok önemlidir.

Örnek; ben sizin önergenize destek veririm ama benim de gelecek yıllarda göçmenlerin 3 sorununa çözüm olacak önergelerimin desteğini beklerim gibi.

Horozu çok olan köyün sabahı geç olurmuş…

Hollanda’da, aslında bir nitelik ve birlik için temsili bir hareket birliği gözükmüyor. Gerçi yeni fikirler, politikalar ve yaralarımıza derman olacak çözümler üretecek Türk’lerin gerçek temsilcileri de gözükmüyor ufukta. Var olan temsil ve çözüm üretebilecek kurumlar ise “güdümlü ve güdük “

Hollanda’da Denizli Horozu 

Yıl 1995 olacak. O zamanlar Almelo-Denizli kardeş belediye (Partner stad ) iken ve Denizli’de Almelo Caddesi var iken, Ekim ayında Denizli ziyaretimizde Denizli li iş adamlarının yayınladığı bir mecmua da “Herkesin horozu kendi çöplüğünde öter, Denizli’nin Horozu bütün çöplüklerde öter diye". Okumuştum. Bizimde Hollanda’nın 344 Belediyesi'nde ve Lahey’de ötecek Anadolu horozlarına gereksinimiz var,

O zaman çözümsüzlükten çözüm üreten bireysel girişimciler gerek

Evet, Türkler her geçen gün biz (wij) toplumundan uzaklaşarak, ben (ik) toplumuna son surat yol almaktalar. 60–70 yıllık Hollanda tarihimizi de bu gelinen yol bizimde kabul edebileceğimiz bir yol olmalıdır. Başka çaremizde yok aslında.

Bize düşen nedir?

Toplumun yaşam şartlarını ve kalitesini bir adım ileri götürecek bütün girişimlere gönülden destek vermek gerek. Uzun yıllar, düşüncemdeki planı ve çalışmaya yarından itibaren ve gelecek yıllarda kendi küçük katkılarımla uygulamak be stratejik ortak bulmak gerekli.

Saygı ve sevgilerimle hoş ve güzel kalın. Yeni bir yıla 2023 yılına yeniden yeni yeni heyecanlar ve planlarla başlayabilmek bizler için ne güzeldir. Saygılarımla.