Bir Kocaman Yeni Yıla Başlarken


  • Kayıt: 01.01.2023 10:13:17 Güncelleme: 01.01.2023 10:13:17

Bir Kocaman Yeni Yıla Başlarken

Nejat Sucu

Yıllar habersiz gelir geçer de, biz gençler yıllar önce hiç yaşımızın kemale ereceği aklımıza gelmezdi. Neler neler sığdıra bildiysek, ne kadar bizim yapabileceklerimize izin verildiği kadarını yapabildik.

Tabii yaşanan çevre, o mahalle, kasaba, şehir ve yaşanan o ülke var olan imkanlarıyla, güzeli ve çirkinleriyle, bolluk ve darlıkta bizlere her türlü olanağı sundu.

Üreten insan, her zaman bir kat kıymetlidir

İnsan ömründe yapabilecekleri o kadar az ve bilinmeyecek kadar çoktur. Üretmek için iyi niyetli, olumlu veya Avrupalının dediği gibi positif veoptimist olmak gerek. Tabii bireysel gelişen insan olumlu yaşama bakarken iyiyi, kötüyü, seveceni, sevimsizinde olabileceği, ütopyayı iyi bellemesi, derlemesi ve pratiğe uygulana bilinir hale getirmesi gerekir.

Her olumsuzluğa rağmen, var olan ülkesel, evrensel ve bireysel sorunlara rağmen ben yine bizlerin Şanslı kuşak ve nesil olduğuna inanırım.

100 öncesine göre daha mı iyiyiz ?

Tabii yüzyıl öncesine göre her bakımdan çok çok iyiyiz. Benim neslim savaş, kıtlık yokluk görmüş Cumhuriyet’in hür ve vatandaş olma erdemine ermiş onurlu yurttaşlarıyız .

En güzel örneğimiz Hollanda’da

Türk misafir işçileri (Gastarbeiders) 60 yıllık tarihlerinde öyle veya böyle Hollanda’da toplumun da var olma ve toplumun değerli katmanları ve vatandaşı olmada iyi gidişattalar.

Hollanda’da işlenen suç ve cürümler için ölüm cezası (doodstraf) yok. En ağır yaptırım ve ceza, düşünerek, isteyerek ve planlayarak işlenen cinayetin (Voorbedachte rade/rade) genelde cezası ömür boyu.

60 yılda, Çeşitli nedenlerden toplam ömür boyu (Lavenslang) Hapis cezası alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 6 kişi. Tabii her ceza ve her ömür boyu ceza gereksiz ve onanmayacak bir insanlık dramı âmâ 60 yılda, yani her 10 yılda bir ömür boyu hapis cezası düştüğüne göre ve Türk toplumunu Hollanda‘da 500 olduğuna göre.

Yurtsever vatansever vatandaş olabilmek 

Bu örnek bile ne kadar kanun ve kurallara saygılı medeni ve eğitilmiş vatandaşlar toplumu olduğumuzun en güzel örneği. Burada en büyük kazanım ise Cumhuriyet yönetim sisteminin eğitimi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek olmuştur.

Nice nice mutlu senelere dileğimle. Saygılarımla.