2023 Yılının İlk Haftası’nda Hollanda


  • Kayıt: 06.01.2023 10:52:07 Güncelleme: 06.01.2023 10:52:26

2023 Yılının İlk Haftası’nda Hollanda

Nejat Sucu

Bu sabah yağmur yağmurca olunca gücüyle bereketinin yağmurunu, Hollanda ‘da susuz kalmış topraklarına bolca bereketini döküyor. Bu yeni yılın ilk haftasında yapılması gerekenlerin dışında çok özel bir çalışma yok. Bazen sakin ve güzel olmak ve başlamakta güzel….

Kimisi geçen yılın yorgunu, kimisi geçen yıldan bu yeni yıla daha da hazırlıklı iyi bir başlangıç yapmakta. Ekonomik, sosyal, kültürel faaliyetler en asgari düzeyde. Birikeni ve geçen yılın kapanış değerinde bayram günlerini yemek, içmek, eğlenmek ve dinlenmekle geçiren, var olan olanakları iyi değerlendiren bir toplum.

Piet en Zoomers Wilp Köyün ’de

Hollanda Gelderland Eyaleti içerisinde bulunan Voorst belediyesine bağlı bir 2800 nüfuslu küçük bir köy Wilp. Yalnız ulaşım ve park etmenin kolay olduğu, rahat park yeri ve ücretsiz park yeri insanların daha fazla alışveriş yapmalarını sağlamakta.

Ücretsiz park yeri olduğu için daha refleks ve stres olmadan ayrılan zaman daha fazla ve satın alınan, bazen gerekli olmadığı halde alma dürtüleri bezenmiş ve egoları mutlu etmek için yüksek gelir grubuna hitap eden bir mağaza Piet & Zoomers.
Bir bakın giren ve çıkan yüzlere

Kim oldukları, nereden geldikleri, mesleklerini ve ne kadar kazançlarının ve gelirlerinin olduğunu bilemem âmâ, yüzler o gülümseyen yüzler, inadına birbirine sarılan eşler ve partnerler sanki bizler mutluyuz ve alışverişte görün bizi, Belli ki, özellikle konu komşu bizleri alışverişte görsün mesajı verir gibi.

Her şeye rağmen gülen yüzler bir mağazaya giren birde çıkan mutlu tiyatro mi yoksa gerçekten mutlu bir yaşam mı ?.
Yine uçurumlar büyüdü

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı sanki yaşamıyor. Yaşamda en önemli temel sorunu ayakta kalabilmek, karnını doyurmak ve yaşama eşit şartlarda başlayabilmek en doğal arzularımızdı. Tabii $ 600 milyar dolarlık silah ticaretine giden parayı, fakirlere ve açlığa ayırsak onlarca yıl aç ve açık kalmaz dünyamızda. O zaman insanların kavga edecek oyuncak silahları da olmaz.
İnsanlara özgür ve onurlu yaşam çok görülür

O ölen gençlere, dar ağaçlarına gidenlere açıyorum. Kimisi Amerika’nın kimisi Rusya’nın kucağına oturan ülkeler. Birileri sanki din adına, kadına yaşam hakkı tanımayacak kadar yasaklar ve yasakların ülkesi ve toplumu oluvermişler. Kendilerini ve ülke insanlarını helâk etmekteler ama onun farkında ve bilincinde farkında değiller.

İnsan mutluluğu, mutlu ve güzel insanlarla birlikte yaşamaktan daha güzel ne olabilir ki ? .

Biz mutluluğa bir küçük katkı yapabilirsek ne mutlu bizlere.

Saygılarım yeni yeni mutlu senelere.