Hollanda’da Türk Göçmenlerinin 60 Yıllık Entelektüel Birikimi...!


  • Kayıt: 08.01.2023 10:28:22 Güncelleme: 08.01.2023 10:28:22

Hollanda’da Türk Göçmenlerinin 60 Yıllık Entelektüel Birikimi...!

Nejat Sucu

Bu akşam, Hollandalı Türk göçmenleri her alandaki olumlu gelişimi gibi, entelektüel toplumsal birikimini bilmek istedim. Bu alanda yazılan ve çizilen çok az olduğu için, bize ve sizlere bu konuda araştırma ve değerlendirme olanağı doğdu. Bilinmeyenleri araştırmak ve yazmakta ayrı bir başka ve bir güzel.
Entelektüel gelişim o ülkedeki sahip olunan birikim, meslek erbabı, düşünce üreten ve ilim icra eden analitik düşünce yeteneğini mesleği gereği , ya da bireysel hedeflerinden çıkarak toplumsal amaçlara erişmek için kullanan birey ve bireylerden oluşan bir düşünce gruplarının gelişimi.

Ne kadar Aydın, münevver, kültürlü, okumuş, görgülü ve ileri düşünceliyiz ?

Her bireyde, kendine ait entelektüel birikimi ve uygulaması mutlaka vardır. Kendine ait olan intellectus ( anlama) birikimini, analitik düşüncesini, var olan sorunlara ve problemleri çözümünde kullanmamız ne derecede ?

Aydınların anlaması ve önderliği 

Entel, aydın, münevver ve akıllı Türk göçmenlerini ne kadar topluma önder ?

Ne kadar Türk göçmen toplumu onları önder olarak kabul eylemekte ?

Bilgi ve var olan bilginin toplumsal sorunların çözümünde ne kadar kabulünü sağlamaktayız ?

Önümüzdeki 10 yılda yeni oluşum

Önümüzdeki 10 yılda, çeşitli kültür, esnaf, işveren, meslek, sanat, kadın, spor, yaşam, politik, genç, bayan, yaşlı, inanç ve seçim, ticaret ve fikir kulüpleri kendi aydınlarını yaratmak zorunda olup bunu toplumda anlama, yaymak ve üretmekle toplumsal gelişimde yerlerini alacaklardır. Kısaca çok kültürlü ve çok renkli mutlu bir toplum.

Ortak çalışma, üretme ve toplumsal kabul

Hollanda toplumunda var olan Türk göçmen aydın birikiminin, ortak çalışmaya ve ortak çalışmayı sağlayarak üretime geçmesiyle toplumsal Türk göçmen toplumsal katılımın değerini ve toplumsal bir katman değer olduğu kabul edilen bir döneme gireceğimiz anlamına gelir.

Umutlarımız ve gözlemlerimiz entelektüel bir katmanın yolda olduğu ve katılımın aydınlık güzel güneşli günleri, belki yarın, belki de öbür gün bizler için doğacak güneştir kim bilir.

Hoşça kalın.