Hollanda’da Mark Rutte Koalisyon Hükümeti İstifa Etti


  • Kayıt: 08.07.2023 08:17:08 Güncelleme: 08.07.2023 08:17:08

Hollanda’da Mark Rutte Koalisyon Hükümeti İstifa Etti

Nejat SUCU

Mülteci ve göçmen politikalarında uzun bir süredir devam eden çözümsüzlük, Hollanda koalisyon hükümetinin başını yedi.

Hollanda’da uzun süredir mültecilerin kabulü, bakımı, konaklaması, yerleşimi ve mülteci başvurularındaki sorunlarda çözümsüzlük devam ediyordu.

2022 yılında Hollanda’ya yerleşen göçmen sayısı: 403 bin

Son yıllarda göçmen ve mülteci sayısı ikiye katlanmış durumda. Hollanda kamuoyunun ve lobi gruplarının siyasi partilere baskısı ise artarak devam ediyordu. Savaşın sürdüğü ülkelerden gelen mülteciler ikamet izni aldıktan sonra eşlerini ve çocuklarını Hollanda’ya aldırabiliyorlardı. Son günlerde VVD ve CDA koalisyon ortakları mültecilerin aile birleşimi imkanını sınırlamak istiyorlardı. Koalisyon ortaklarından D66 ve CU ise aile birleşimi imkanının sınırlandırılmasını kabul etmiyordu. Bu konuda ortak bir çözüme çözüme varılamadığını, 7 Temmuz akşamı basından öğrenmiş bulunmaktayız: Koalisyon ortakları, Rutte IV koalisyon hükümetinin istifasına kara verdi. Hollanda Başbakanı, konuyla ilgili olarak, “Kimse hükümetin fişini çekmedi; bu karar, ortaklaşa alındı.” dedi.

Bugünden sonraki süreç

Başbakan Rutte, Hollanda koalisyon hükümeti adına istifa mektubunu Hollanda Kralı’na sunacak. Gelecek günlerde de Hollanda Temsilciler Meclisi’ndeki genel görüşmelerden sonra erken seçim tarihi belli olacak. Şu anki kabine ise büyük olasılıkla, ülke çıkarları açısından, yeni hükümet belirlenene kadar göreve devam edecek.

Yeni politik beklentiler

Gelecek Temsilciler Meclisi seçimlerinde daha sıkı bir, göç, göçmen ve mülteci politikaları izleneceği düşünülüyor. Bu politikaları hep birlikte göreceğiz: Yine bir günah keçisi mi aranıyor; yoksa, son 10 yıldır yaşadığımız “ Hollanda Lâle Devri” sona mı eriyor?

Saygılarımla.