Hollanda Siyasetinden Örnek Alacağımız Gelişmeler


  • Kayıt: 13.07.2023 08:32:01 Güncelleme: 13.07.2023 08:32:01

Hollanda Siyasetinden Örnek Alacağımız Gelişmeler

Nejat SUCU

Sosyal Danışman

Mark Rutte hükümetinin zoraki kurulan bir koalisyon hükümeti olduğunu biliyorduk ama yine de bir umut dedik... Benim yaşam felsefem, her zaman “var olanla yetinmek ve daha güzeli için çalışmak” olmuştur.
Var olan kronik sorunları bir türlü çözemeyen, belliki var olan sorunlar Neoliberalizmin kendine özgü ve çarpık sistemden kaynaklanan sorunları, Hollanda’da da çözüm bekleyen sorunlar olarak kendini gösteriyor. Bunlardan başlıcaları: Konut ve yerleşim, hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve devalüasyon, eğitim ve göç/göçmenlik.

Mark Rutte, gelecek Temsilciler Meclisi erken seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Ardından, kabinede Dışişleri Bakanı olan CDA ortaklarının lideri Hoekstra da partisinin lideri olmayacağını açıkladı. D66 Maliye Bakanı Kaag da aday olmayabilir.

Ne güzel bir yaprak dökümü

Ne yazık ki, bizim ülkemizde ise partisini 10 yıldır iktidar yapamayan bir sosyal demokrat lider o koltukta oturmakta direniyor. Hollanda’da ise o sosyal demokrat isim: Ad Melkert. Kaybettiği seçim akşamı ne güzel konuşmuştu: “Ben partimi iktidara taşıyamadım. Partimi iktidara taşıyacak yeni lidere parti bayrağını teslim ediyorum.” diyerek parti liderliğini o akşam bırakmış ve daha sonra eşini de yanına alarak Dünya Bankası’nda göreve başlamıştı.

Başabakan adaylığı için adı geçen bir göçmen hanım

VVD Partisi içinde, Mark Rutte‘nin yerine Başbakan adayı olarak adı geçen; koalisyon kabinesinde Adalet ve Güvenlikten sorumlu Bakan olan, Türkiye doğumlu bir göçmen kadından, yani Dilan Yesilgöz‘den de bahsediliyor. Görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan ve devlet yönetiminde ciddi bir görevde bulunan Dilan Hanım bana göre görevinde son derece başarılı. Kendi isminin VVD Partisi içinde konuşulması bile yönetimdeki değerini gösteriyor.

İnşallah Hollanda’daki gelişmeler bizim ülkemizde de güzel örneklere ve yeni umutlu değişimlere bir teşvik olur. Umut olmaz ise kazanmak mümkün değildir. En yakın örneğimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi değil mi?

Saygı ve sevgilerimle.