Hollanda Politik Arenasında Yenilik ve Değişim Rüzgarları Esmeye Devam Ediyor


  • Kayıt: 13.07.2023 21:30:58 Güncelleme: 13.07.2023 21:30:58

Hollanda Politik Arenasında Yenilik ve Değişim Rüzgarları Esmeye Devam Ediyor

Nejat SUCU

Eve dönerken, Deventer-Almelo istikametinden A1 otoyolundan Rijsen ve Enter köylerinden geçerek evimizin arkasına ulaşmamız mümkün. Yolda azami hız hızı 60 km olmasına rağmen, sakin ve dinlenerek 10 kilometrelik yoldan inekler ve atların arasından geçip, gübre, patates, mısır ve şekerpancarı kokuları arasında eve uzanan hoş bir yolculuk... Yolda devamlı dinlediğim Radyo’dan Hollanda frekansında, görevini bırakan Başbakan Mark Rutte konuşuyor: “Benim biryesel pozisyonun ülke çıkarlarından sonra gelir. Seçimlerden sonra yeni Temsilciler Meclisi ve hükümet göreve başladıktan sonra politikayı bırakacağım.”

13 yıl Başbakanlık yapmış ve 4 seçim kazanmış bir politikacının, koalisyonu sonlandırmasından sonra Lahey’de politik fırtınalar devam ediyor: CDA lideri, koalisyon ortaklarından Dişişleri bakanı Hoekstra ve D66 partisinin lideri, Maliye bakanı Sigrid Kaag da seçimlerde partinin başında olmayacağını açıkladı.

Yeni elan ve yeni yönetim değişim kültürü

Parti programlarının çok değişeceği beklenmese de, gelecek erken seçimlerde Hollanda politikası yenilenmiş olacak ve yeni politik liderler sahneye çıkacak. Muhalefetin, bugün Hollanda’yı yönetmeye cesareti bulunmamakta.

Yorulan politik liderlerin yerlerini gençlere bırakması ve değişimden yana olması ne güzel…

Türkiye doğumlu bir aday da var

Dilan Yeşilgöz, VVD Partisi’nde kendine muhafazakar sağ bir lider olarak yer bulmuş, 46 yaşında bir Hollandalı. Başbabak Rutte, onu, kendisinden bile daha sağcı bir siyasetçi olarak tanımlıyor. Kendisinin partisi olan Liberal VVD‘ye yakın olan Gazete De Telegraaf da 12 Temmuz 2023 tarihli röportajında; parti yönetiminin kendisini aday gösterdiğini anlatıyor.

Bazen bütün gelişen olaylar ve politik değişim, bazı seçmen ve lobi gruplarının isteği doğrultusunda gelişiyor. Belli ki, Dilan Hanım için de, Başbakan olması için önündeki dikenli yollar temizlenerek seçimi kazanmasının yolu hazırlanıyor.

Kendisine şimdiden başarılar diler; adaletli ve insancıl bir politika izlemesini temenni ederim.

Saygılarımla.