Hollanda Devlet Kurumlarında Bitmek Tükenmek Bilmeyen Usulsüz Uygulamalar


  • Kayıt: 16.07.2023 23:46:02 Güncelleme: 16.07.2023 23:46:02

Hollanda Devlet Kurumlarında Bitmek Tükenmek Bilmeyen Usulsüz Uygulamalar

Nejat SUCU

Çalışanların Hollanda İşveren Sigortaları Kurumu UWV, işsizlik ödeneği(WW), hastalık ödeneği(ZW ) ve malullük ödeneği gibi yasal hak ve uygulamaları yürütmekte olan yetkili kurumdur.

İşsizlik ödeneği

Hollanda’da işsiz kalanlar azami 2 yıl süreyle işsizlik ödeneği alma hakkına sahip olabiliyor. Ödenek alınırken, iş arama zorunluluğu ve bu konudaki her türlü değişimi, geliri ve bir yılda maximum 4 haftalık yurt dışında izin süresini bildirme mecburiyeti de bulunuyor.

Ödenek alanların izin süresi, UWV tarafından usulsüz olarak tespit ediliyor

UWV kadar, işsizlik ödeneği alanlar da mevcut kurallara uymak zorunda. Hiç kimse, kanun ve kuralları çiğneyerek usulsüzlük ve keyfi işlem yapma hakkına sahip değil.

UWV’nin uygulaması nedir?

UWV, işsizlik ödeneği alanların 4 haftalık izin hakkından daha fazla yurt dışında kalıp kalmadığını tespit edebilmek için, tüm işlemlerin takibinde gerekli olan www.uwv.nl ve www.werk.nl IP adreslerinden yurt dışında kalma sürelerini tespit ederek 580 dosyayı işleme almıştı. Yapılan işin uygunsuz ve hukuksuz olduğunun belirlenmesinden sonra uygulamayı durdurmuş olan UWV, özür dileyerek cezai yaptırım uygulamalarına da gitmeyeceğini bildirdi.

Bu arada, Bireysel Bilgileri Koruma Yetki Kurumu da UWV kurumundan konuyla ilgili bilgi ve açıklama istedi.

Güven krizi devam etmemeli

Uzun bir süredir Hollanda‘da vatandaş ile devlet kurumları arasında var olan güven krizi bir türlü bitmek tükenmek bilmiyor. Sorun; devlet kurumlarının, kendilerini vatandaştan üstte görme ve bu şekilde davranma kültürüdür. Kim bilir, 22 Kasım’da yapılacak olan Hollanda Temsilciler Meclisi seçimleri sonuncunda oluşacak yeni bir koalisyon hükümeti, var olan güveni sağlamakta bir araç ve başlangıç olur.

Lahey / Nejat SUCU