Hollanda Temsilciler Meclisi Erken Seçimleri Analizi


  • Kayıt: 17.07.2023 15:35:51 Güncelleme: 17.07.2023 15:36:18

Hollanda Temsilciler Meclisi Erken Seçimleri Analizi

Nejat SUCU

Hollanda’da Rutte IV koalisyon kabinesinin görevden istifa etmesi nedeniyle 22 Kasım’da yapılmasına karar verilen 150 kişilik Temsilciler Meclisi seçimleri anket ve araştırma sonuçlarına göre, Hollanda kabinesinin en büyük partisi olan ve 4 dönemdir kesintisiz Mark Rutte‘nin Başbakan olduğu VVD Partisi geçen seçimlerde 34 temsilci ile temsil edilirken, bugün milletvekili sayısını 28’e düşürmesi bekleniyor. Gelecek günlerde kimin Başbakan adayı sıfatıyla partinin başında yer alacağına bağlı olarak VVD‘nin alacağı oy oranı da değişecektir.

Beklenen en önemli değişkenlikler

Son seçimlerde bir milletvekili ile Hollanda temsilciler Meclisi’nde temsil edilen ve protestoyu, toplumsal hoşnutsuzluğu ve itaatsizliği temsil eden “BoerBurgerBeweging/KöylüHalkHareketi/BB “nin 24 milletvekili ile temsil edilmesi bekleniyor. Yalnız, parti, Hollanda’yı yönetmekten ve mevcut sorunları çözmekten uzak bir izlenim veriyor.

Oyunu artıran başka bir parti

Hollanda’nın sorunları sadece hayvanlardan kaynaklanıyormuş imajını veren Hollanda Hayvanlar Partisi( PartijvoordeDieren/PvdA)’nin, oyunu %3,8’den %6,3’e artıracağını anketlerden anlıyoruz. Bu, PvdA’nın 10 milletvekili ile Temsilciler Meclisi’nde temsil edileceği anlamına geliyor.

Göçmenlerin temsili ve Denk

Kim ne derse desin, Hollanda politik arenasında boy gösteren DENK politik hareketi, göçmenleri temsil etmekte. Bu seçim döneminde 6 milletvekili ile Hollanda Temsilciler Meclisi’nde söz hakkına sahip olabilirse, DENK için etkili ve yetkili koalisyon ortağı olma imkanı doğar.

Demokrasinin güzelliği

Türk göçmenleri ise kendi dünya görüşleri ve Hollanda’da sahip oldukları ya da olamadıkları doğrultusunda tercihlerini yapmaktadırlar. Demokrasilerde, özgür irade ve tercih seçeneğinin çok olması güzeldir zaten.

IPSOS anket ve araştırmalarına göre, giderek küçülen sol blokun (D66, SP, GL ve PvdA ) Hollanda’yı yönetmesinin gelecekte daha da zor olacağını söylemek doğru olur.