Bu Ne Perhiz; Bu ne “Domates ve Biber” Turşusu?


  • Kayıt: 31.07.2023 09:35:39 Güncelleme: 31.07.2023 09:36:25

Bu Ne Perhiz; Bu ne “Domates ve Biber” Turşusu?

Nejat SUCU

Anadolu’da, Göre Kasabası’nda bir akrabamız, hiç durmadan mide ağrılarından ve ülserden yakınırdı. Ancak yemeklerin yanında biber ve domates turşusu tüketmekten de hiç vazgeçmezdi.

Gelelim bizim hikayemize:

İnsanoğlu, lüks tüketimlere ve egolarını tatmin etmeye hoyratça devam ettiği sürece, acil gıda yardımı programı yapılmaz ise dünya çapında 500 bin insanın ölme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu biliyor muyuz?

Peki, buna karşı ne yapıyoruz?

Gerekli olan gıda yardımlarının yapılması elbette önemli ama her yıl dünyanın pek çok bölgesinde çatışma ve savaşları teşvik ederek; bu bölgelere durmadan silah satarak insanların ölmesini ve aç kalmasını sağlamıyor muyuz? Sebebi ne olursa olsun; sonuç: Silah üreticilerinin kasasına akan milyarca dolar ve avro...

Kimse, çözümden yana değil

Aslında yerküremizde tüm insanları doyuracak kadar gıda ve kaynak var. Düşünün: Bir yıl boyunca silaha giden para; fakirlik, yoksulluk, kıtlık ve açlıkla mücadele için kullanılsa, ne açlık, ne eğitim sorunu, ne de yoksulluk kalır yerküremizde. O zaman, her gün bayram olur yaşam.

Yüce Rabbim kimseyi açlıkla sınamasın

Biz açlık ve kıtlık görmedik ama büyüklerimizden, açlıktan ve ince hastalıktan ölenlerin ve yeterli beslenemediği için hayatları boyu hastalıklarla mücadele edenlerin hikayelerini dinledik. Açlığın dal ve budaklarıyla mücadele etmekten çok, sorunu kökten çözecek gerekli tedbirler alınmalı. Aslında yaşam biçimimizi ve paylaşım kültürünü değiştirmek ve geliştirmek gerek. Ya sizce?

Aşağıdaki haberimiz, konunun ne kadar kritik olduğunu ve sorunun kronikleştiğini bize anlatmıyor mu:

1. Oxfam Novib‘in yeni raporuna göre; korona salgını ile yeterli beslenemeyen, açlık çeken, dünya genelindeki insan sayısı 20 milyon kişi artarak 155 milyon kişiye ulaştı.

2. Acil gıda yardımı ulaştırılmaz ise 500 bin insanın açlıktan ölmesi mümkün. Her 1 dakikada, açlıktan ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölümlerin sayısı 11 iken; Covid-19‘dan ölenlerin sayısı 1 dakikada 9 kişi.

3. Açlık çeken her 3 kişiden 2’si savaş ve iç savaşların yaşandığı bölgelerde yaşamaktalar. Bunun yanında, korona krizi ile Dünya gıda fiyatlarının %40 artması, bu insanların yeterli gıdaya ulaşmalarını daha da zorlaştırmakta.

Bu konudaki farkındalığın bir an önce artırılması ve iş işten geçmeden insanoğlunun tüketim alışkanlıklarını değiştirmesi şart.

Daha güzel günler sizlerle birlikte olsun. Sevgilerimle…