Hollanda'nın Fakiri Daha Çok Çok Mutlu mu?


  • Kayıt: 05.08.2023 07:46:33 Güncelleme: 05.08.2023 07:46:33

"Hollanda'nın Fakiri Daha Çok Çok Mutlu mu?

Nejat Sucu

Hollanda Merkezi Araştırma ve İstatistik Bürosu (CBS), her yıl olduğu gibi bu yıl da "Hollanda mutluluk araştırma raporu"nu yayınladı. Genelde denir ki para mutluluk getirmez, peki Hollanda'nın daha zengin ve varlıklı olanları daha az mı mutlu?

Genelde Hollanda, zengin ve halkının büyük çoğunluğunun varlık içinde yaşadığı bir ülke olarak bilinir. Gelir dağılımındaki dengesizliklere rağmen son yıllarda Hollanda halkının kişi başına düşen gelir düzeyi 2021'de ülke genelinde 49.100 Euro oldu.

Eğitim düzeyi düşük olanlar ve göçmenler için durum nasıl?

Hollanda'da eğitim düzeyi düşük çalışanlar ve sosyal devletin sunduğu desteklerden faydalananlar, genellikle Hollanda'nın zenginliğinden yeterli payı alamıyorlar.

En fazla mutlu eyalet "Fryslân" (Friesland), Provincie Friesland

Hollanda'nın 12 eyaleti ve 342 belediyesinde düzenlenen araştırmaya göre, bölgesel olarak gelir, refah, mutluluk ve memnuniyet konusunda farklılıklar görülüyor. Hollanda'nın Fryslân eyaletinde yaşayanlar, kendi özgü dil ve kültürlere sahip olan Fryslân'ın kişi başına düşen gelirinin en düşük olduğu eyalet. Ancak, 2000 yılından daha uzun bir yerleşim kültürüne ve geleneğine sahip olan Leeuwarden, Sneek, Dokkum ve Heerenveen gibi şehirlerde yaşayanlar, Hollanda'nın en refah ve mutlu insanları olarak biliniyor.

Kişi başına düşen milli gelir (GSYH) Fryslân eyaletinde 34.000 Euro iken, Hollanda genelinde bu rakam 49.100 Euro. Benim ikamet ettiğim Overijssel eyaletinin Twente bölgesinde ise ülkenin milli gelirden daha düşük olan gelir düzeyi 40.200 Euro.

Bunun yanı sıra en zengin bölgeler Randstad (Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Lahey) ve Noord Brabant eyaletleri olarak öne çıkıyor. Aradaki fark gerçekten büyük. Özellikle Amsterdam şehri olarak bilinen Groot-Amsterdam'da kişi başına düşen milli gelir 92.000 Euro'ya ulaşıyor.

Hollanda'da yaşayan Türk toplumu ne kadar mutlu?

Hollanda'da Türk toplumunun mutluluk ölçümü pek kolay olmasa gerek. Yapılan araştırmalara göre Hollanda'ya yerleşim, eğitim, iş, gelir ve istihdam, mutluluk ve memnuniyeti belirleyen faktörler arasında yer alıyor. 2021 yılında Hollandalı Türk kökenli bireylerin mutluluk oranı %87 iken, Hollanda'da kendini evinde hissetmeyen, uyum ve katılım zorlukları yaşayanlar ya da Türkiye'ye dönmeyi tercih edenlerin mutluluk oranı %79 olarak belirlenmiş.

Mutluluk için akraba, aile, zaman değerlendirme ve tabii ki yeterli ve kalıcı gelir önemli etkenlerden. Gurbet ve göçmenin yaşanmış ve yaşanmamış mutlulukları asla bitmeyecek, sürekli bir hikaye gibidir. Mutlu kalın diyerek yazıyı noktalıyorum.