Hollanda'nın Politik Durumu ve 22 Kasım 2023 Seçimleri


  • Kayıt: 08.08.2023 08:20:43 Güncelleme: 08.08.2023 08:20:50

Hollanda'nın Politik Durumu ve 22 Kasım 2023 Seçimleri

Nejat SUCU

Hollanda'da süregelen sosyal, ekonomik, kültürel, çevresel, doğal, AB ve mülteci sorunlarına kalıcı çözümler üretemeyen Hollanda Rutte 4. Koalisyonu (VVD, D66, CDA ve CU), geçtiğimiz aylarda görevini bırakma kararı aldı.

Hollanda Temsilciler Meclisi, yeni erken seçim kararını Çarşamba günü, 22 Kasım'da aldı (De vervroegde Tweede Kamer verkiezingen op woensdag 22 november). Hükümetin bu kararıyla Hollanda politik sahnesinde sessiz bir devrim niteliğinde politik değişim yaşandı.

İstifa etmiş hükümetin Başbakanı Mark Rutte, CDA, D66, Denk ve BJ1 parti liderlerinin tekrar aday olmayacaklarını kamuoyuyla paylaştı.

Büyük değişim, BBB ve VVD partilerinde yaşanıyor. Köylü Vatandaş Hareketi (BBB BoerBurgerBeweging) ve Hollanda'nın köklü liberal ve neoliberal partisi VVD.

VVD, Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, Hollanda'da Parlementer Demokrasi'ye geçildikten 100 yıl sonra 1948'de kurulan köklü bir partidir. 1848'de Hollanda'da Anayasa değiştirilerek (Wijziging Grondwet), Hollanda kralı Willem II'nin yetkileri Hollanda Parlementer sistemiyle paylaşma kararı alındı ve yeni Anayasa 1948 yılında yürürlüğe girdi. Yeni Anayasa'nın ana fikir babalarından biri olan liberal Rodolf Thorbecke'dir. Almelo ve Hollanda'da sokak isimlerinde "Thorbeckelaan" gibi ifadelere rastlamak mümkündür.

VVD Partisi'nin Başbakan Adayı

Bu seçimlerde konuşulan, yazılan ve Rutte IV Kabinesi'nde göçmen kökenli Adalet Bakanı Dilan Yesilgöz hanım, parti yönetimi tarafından politik liderliğe ve Hollanda'ya başbakanlık ve yöneticilik görevine aday gösterilmiştir.

Bu seçimlerin önemi ve muhafazakar Türk seçmenin siyasi tercihleri dışında, tüm Hollandalılar için eşit muamele taahhüdünün etkileyici bir politik gelişimi olduğunu söylemek mümkündür.

Önemli bir seçim araştırma ve anket kuruluşu olan İpsos'un son araştırmasına göre, VVD partisi 28 temsilciyle birinci sıradadır ve ilk parti konumundadır.

Yeni Köylü ve Çiftçi Partisi (BBB), protesto hareketini temsil ediyor ve parti lideri bayan Caroline van der Plas, Hollanda'yı yönetmeye ve iktidara aday olmayacağını işaret ediyor. Bu işaretler, gelecek seçimlerde BBB'nin küçülmesini ve VVD'nin Mark Rutte olmadan daha da büyümesini sağlayabilir. Hep birlikte göreceğiz.

Hollanda'da yeni VVD parti liderinin bir göçmen kadın olması, muhafazakar düşünceye sahip olmayan bir VVD ile olumlu bir yönde ilerleme anlamına gelebilir. Dilan hanım, Hollandalılar için değerlendirildiğinde, bir Hollandalı gibi değerlendirilmelidir.

Geçtiğimiz aylarda Başbakan Mark Rutte, "Dilan hanım benden daha da sağcı" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu sertleşen sosyal, güvenlik ve günlük yaşamın, ayrıca mülteci akımının yönetimi için sağ ve liberal politikaların seçim sonuçlarını belirleyeceği kesindir. Demisyoner Rutte kabinesinde Adalet Bakanlığı görevini yürüten Dilan hanımın başarısını takip edeceğiz. Kendisine şimdiden üstün başarılar dileriz.