"Ağaç Yaşken Eğilir..!"


  • Kayıt: 15.08.2023 08:11:39 Güncelleme: 15.08.2023 08:11:46

"Ağaç Yaşken Eğilir..!"

Nejat Sucu

Bugün işten dönüşte, Almelo'dan sadece 15 kilometre uzakta bulunan Rijssen Şehri'ne uğradım. Neden mi?

Her yıl okul tatilinin başladığı ilk Perşembe günü başlayarak toplam 5 hafta boyunca devam eden çocuk pazarı, eski eşyaların ve bit pazarının yanı sıra Rijssenlilerin "Lommertmarkt" dediği büyük bir pazar kuruluyor.

Güzel olan şu ki...

Çocuklar, gençler, anneler ve babalar evlerinde kullanılmayan eşyalarını, kitaplarını, kırtasiyelerini, elbiselerini ve ayakkabılarını çok düşük fiyatlarla satışa sunuyorlar. Bazı çocuklar müzik yapıyor, bazıları resim çiziyor ve o günün harçlığını kazanmaya çalışıyorlar.

Aynı zamanda bir araya gelmek, çevredekilerle ticari ilişki kurmak, bugünün çocuklarının gelecekte Rijssen'de fabrika yöneticileri ve sahipleri olacağı anlamına geliyor.

Amacımız ticaretin, alım ve satımın küçük yaşlardan itibaren öğrenilmesi ve para kazanma ile harcama becerilerini kontrollü bir şekilde geliştirmektir. Aynı zamanda dışarıdan gelen ziyaretçilerle şehrin sezonluk satışlarını hızlandırmak da amaçlanmıştır. Aslında herkes bugün hem eğleniyor hem de kazanıyor.

Rijssen Belediyesi, ücretsiz su dağıtımı yaparak etkinliği destekledi.

Rijssen şehri sakinlerinin çoğunluğu, katı bir Hristiyan (Kalvinist/Protestan) mezhebine mensuptur. Kalvinist Hristiyan öğretisinin temelinde çalışkanlık ve tasarruf yatığı için, Rijssen son 200 yılda sanayileşmiş ve bugün de zenginliğini ve ticaret liderliğini sürdürmektedir.

1970'lerde Kraliyet Kendir İplik ve Dokuma Fabrikası ter Horst (De Koninklijke Jutespinnerij en Weverij ter Horst & Co), yüzlerce Türk tekstil işçisine uzun yıllar iş olanağı sağlamış ve bu sayede Rijssen'e 200 Türk ailesinin yerleşmesine neden olmuştur.

 Aynı zamanda Türklerin Hollanda Diyanet Vakfı çatısı altında hizmet veren "Rijssen Türk Camii" adlı bir camisi bulunmaktadır.

Nereden başladık, nereye geldik? Görünüşe göre güzel, huzurlu ve neşeli bir yaşamı sürdürmek yine bizlere düşüyor. Sevgiyle kalın.

Saygılarımla,