Hollanda'da Resmen Ekonomik Kriz (Recessie) Başladı mı?


  • Kayıt: 16.08.2023 11:32:22 Güncelleme: 16.08.2023 11:32:39

Hollanda'da Resmen Ekonomik Kriz (Recessie) Başladı mı?

Nejat Sucu

Sosyal Hizmet Uzmanı

Hollanda Merkezi İstatistik ve Araştırma Bürosu (CBS) tarafından bugün 16 Ağustos 2023 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Hollanda ekonomisindeki büyüme 2023 yılının ilk çeyreğinde (% 0,4) ve ikinci çeyreğinde (% 0,3) yaşanan küçülmelerle birlikte resmi olarak ekonomik kriz dönemi başladı. Ülke ekonomilerinde ardışık iki çeyrekte gerçekleşen küçülme, ekonomik krizlerin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Hollanda halkı, alım gücünü % 1,6 oranında azalttı ve ülkenin ihracatında ikinci çeyrekte % 0,7 daralma yaşandı.

Almanya'daki ekonomik daralma ve yavaşlama, Hollanda ekonomisini ve ticaretini olumsuz etkiliyor. "Almanya hapşırır, Hollanda nezle olur" sözü burada geçerliliğini koruyor.

Olumlu Gelişmeler Devam Ediyor

Hollanda'da işsizlik düşmeye devam ediyor. İkinci çeyrekte işsizlik 10 bin kişi azalarak 350 bin kişiye (% 3,5) indi.

İşverenlerin yatırımları sürüyor ve daha fazla kişi uzun vadeli iş anlaşmalarıyla (vast contract) çalışıyor. Toplamda yaklaşık 10 milyon kişi Hollanda'da aktif iş gücüne katılıyor. Ancak iş pazarındaki yetersiz insan kaynakları hala devam ediyor. Her 100 kişiye 122 iş ilanı düşüyor. İş arayan ve hazır olan insan sayısı 185 bin kişi.

Aynı zamanda mevcut açık iş pozisyonları sayısı da 427 bin. Geçici iş sözleşmeli çalışanların oranı son yıllarda istenen şekilde % 10 azaldı.

Her ekonomik krizde olduğu gibi, geçici iş sözleşmesi olanlar ve geçici olarak istihdam edilenlerin ilk etkilenenler olduğunu biliyoruz.

Ayrıca, Hollanda toplumunda daha az harcama yapılacağı, ekonomiye daha az para akışı olacağı ve birikim mevduatlarının artacağı olumsuz etkileri beraberinde getirecektir. Anlaşılan, var olan birikimleri habersizce kullanmak ve elde etmek isteyen kişiler bulunmaktadır.

Isınan Hollanda ekonomisinin soğuma dönemine girdiği ve yüksek enflasyon ve devalüasyon oranlarının istenen % 2 ile % 3 arasına çekileceği anlaşılmaktadır.

Güçlü ve sağlam bir yatırım ve yenilik dönemi geçiren Hollanda'nın bu ekonomik krizi hafif hasarlarla atlatabilmesi ve göçmenlerin de bu dönemi daha kolay atlatmalarını diliyorum.