"Eğer tedbir alınmazsa, Hollanda'nın fakir sayısı 1 milyonu aşabilir


  • Kayıt: 18.08.2023 21:16:13 Güncelleme: 18.08.2023 21:16:52

"Eğer tedbir alınmazsa, Hollanda'nın fakir sayısı 1 milyonu aşabilir

Nejat Sucu

Aslında, Hollanda'da yaşamayanlar için biraz garip gelebilir, ancak mevcut destek paketleri 1 Ocak 2024'ten sonra devam etmezse, Hollanda'da dar gelirlilere sağlanan desteklerin olmaması durumunda, yoksulluk içinde yaşayan dar gelirli insanların sayısının 1 milyonu aşabileceği bekleniyor. Ayrıca, az emekli maaşı AOW, malüllük WIA ve işsizlik WW ödenekleriyle yaşamlarını sürdüren büyük bir vatandaş grubunu da unutmamak gerekiyor.

Hollanda nüfusunun %5.7'si ve çocukların %7'si yoksulluk içinde yaşamak zorunda kalacaklar.

Hollanda'nın önde gelen sendikalarından FNV, Asgari Ücretin (WML) minimum 16 euro'ya çıkarılmasını istemektedir. Elbette, bu önerilerin çoğu ekstra insan yatırımı ve ekstra sigorta masrafları anlamına gelir.

Son 2 yılda karlarını ikiye katlayan küresel sermaye ve işverenler (Multinational) fakirlere ve dar gelirli bireylere kar payı verme niyetinde hiçbir zaman olmadılar. Gelecekte paylaşma niyetleri olasılığı oldukça düşük.

"Sırtı kalınların ağır yükü taşımak için omuz vermeleri" sloganını 25 yıl önce Sosyal Demokrat-Sosyalist Hollanda İşçi Partisi'nin (PvdA) parti programında görmüştük. Ancak daha sonra liberal, sosyal-kapitalist blok ve neoliberalizmi benimseyen PvdA, Sosyalist ideolojisinden vazgeçerek halkı Amerikan tarzı sömürü düzeninin önündeki engelleri kaldırdı. Halka hizmet veren kurumlar sözde özelleştirildi, sağlık, temizlik, su, çöp ve enerji hizmetleri ise 2 ila 3 kat daha pahalı hale geldi.

Hayat pahalılığı yaşamı zorlaştırdı

Sonu bilinmez, ancak son küresel Korona pandemisi ve beraberinde getirdiği sosyal ve ekonomik krizler, devalüasyon, enflasyon ve bölüşüm savaşlarıyla fiyatları ödenemez hale getirdi. Hollanda'da 1 milyondan fazla insan ay sonunu getirmekte zorlanıyor, borçlar ve borçların ruhsal, fiziksel ve toplumsal sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalıyorlar.

Şikayet etmek yerine çözüm önerileri sunulmalı

Hayatı anlamlı, kolay ve mutlu kılmak için fakirlerin yaralarına merhem olabilecek çözümler sunan kimse yok. Çözüm bireysel ve yoğun bir şekilde çalışarak para kazanmaktan geçiyor. Artık bir ailede tek bir gelirle yaşamak, bolluk ve refah içinde yaşamak oldukça zor gözüküyor.

Çözüm ne olabilir?

Eşlerin Hollanda iş yaşamına katılması ve 24 saat ekonomiye katkı sağlaması, gelecekte kaliteli ve kabul edilebilir sosyal bir yaşam için bir gereklilik haline geliyor.

Seçmen hesaplaşmıyor mu?

Hollanda seçmeni 22 Kasım 2023 tarihinde erken Temsilciler Meclisi (Tweede Kamer) seçimlerinde politik tercihlerini yapma fırsatına sahip olacak. Ancak mevcut sistemle hesaplaşmak yerine, popülist, protesto ve konjonktür partilerine oy vererek, çözüm bekleyen sorunları çözümsüz kılmaktalar.

"Ha" deyip geçmeyin

Artık kimse kimseye sorumlu değil (bireysel/individüel). Bireysellik ve bireyin önde olduğu bir zamanda yaşıyoruz artık.

Saygı ve sevgilerimle.