Politik Arenada Ne Güzel Bir Hollanda Örneği


  • Kayıt: 31.08.2023 07:32:54 Güncelleme: 31.08.2023 07:33:44

Politik Arenada Ne Güzel Bir Hollanda Örneği

Nejat SUCU

Sosyal Hizmet Uzmanı

Hollanda'da güzel bir gelenek devam ediyor. Hollanda Sosyal Demokrat Partisi'nin lideri, seçim lideri ve başbakan adayı Ad Melkert, 2002 Mart'ında Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerini kaybettikten sonra şunları söyledi: "Ben partimi (PvdA) iktidara taşıyamadım. Seçimlerde iktidar olmak ve başbakan adayı olmak istememe rağmen, Parti PvdA'yı iktidar yapamadım. Bu bayrağı benden sonra gelecek liderimize teslim ediyorum." Bu, Hollanda'da politik liyakatin nasıl olduğuna dair güzel bir örnektir.

Hollanda'da politik liderler, uzun süre hizmet etmiş ve birden fazla nedeni olan politik toplum örneklerinden gelmektedir. Lahey'de siyaseti bırakan parti liderlerine yakından bakalım. Yaprak dökümü, umudu yeniden canlandırır ve baharın geldiğini gösterir.

Peki, bu liderler kim?

- Hollanda'da 12-13 yıl boyunca başbakanlık yapmış olan Liberal/Neoliberalist VVD Partisi'nin lideri Mark Rutte.

- İleri ve Sol Liberallerin lideri, Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag.

- Uzun yıllar Hollanda yönetiminde etkili olmuş Hiristiyan Demokratların CDA Partisi'nin lideri ve Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra.

- Göçmenlerin eşit temsili ve toplumsal yaşam kalitesi için Faslı ve Türk toplumlarını temsil eden DENK politik hareketinin lideri Farid Azarkan.

- Göçmen toplumunun eşit yaşam koşulları için mücadele eden Sylvana Simons (Bij1) gibi ağır politikacılar.

Son olarak, Hollanda Temsilciler Meclisi'nde görev yapmış olan eski milletvekilleri, devlet sekreterleri ve bakanlar Hollanda ve Avrupa'da etkili görevlere devam etmektedirler. Örneğin, Almelo şehri gibi 342 belediyeden biri, Flevoland eyaletine vali olarak atanacak bir belediye başkanı olabilir.

Saygı ve sevgilerimle, hoşça kalın.