Hollanda'ya 2040'a Kadar 3 Milyon Yeni İşçi Göçü Gerekli


  • Kayıt: 11.12.2023 11:32:38 Güncelleme: 11.12.2023 11:32:38

Hollanda'ya 2040'a Kadar 3 Milyon Yeni İşçi Göçü Gerekli

Hollanda Göç Danışma Kurulu (Adviesraad Migratie) tarafından yapılan bir araştırmaya göre; her yıl yaşlanan Hollanda'da (Vergrijzing) her yıl 50 bin yeni nitelikli işgücü ve çalışan göçmene ihtiyaç var.

Her ne kadar yaşlılık sorununu çözemese de, var olan yetersiz genç çalışanların olmamasından kaynaklanan sorunun merhemi olacağını belirtmiş bulunuyor.

2030 yılına kadar her yıl 150 bin kişi ve daha sonraki yıllarda ise 180 bin çalışan göçmene ihtiyaç olacağını, bu 2040 yılına kadar toplam olarak 3 milyon yeni çalışan anlamına gelmektedir.

Yeni işgücü ve işçi göçü (arbeidsmigratie) eğitim düzeyi düşük Hollandalı, mülteci ve göçmenlerin iş pazarında iş bulma ve istihdam şansını azaltması anlamına gelmektedir. Tabii ki yeni göçmen insan kaynakları iş piyasasındaki var olan açığı göre, 60 yıl öncesine göre daha da nitelikli (Gekwalificeerd / opgeleid) olacaktır.

Yeni kurulacak hükümet ve yeni hükümet programında işverenlerin isteklerini ne derece etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz. Hollanda Temsilciler Meclisi'nde 22 Kasım erken Temsilciler Meclisi seçimlerinde 20 milletvekili ile temsil edilen Nieuwe Sociaal Contract (NSC), seçim programında (Verkiezingsprogramma) Hollanda'ya her yıl 50 yeni göçmenin kabul edilmesini programında koymuştu.

Yeni kurulacak koalisyon hükümetinde, göç ve göçmenler karşıtı politikanın güçlenmesi, Hollanda'nın dolu (Nederland is vol) olduğu beyan edenlerin artması ve aynı zamanda her geçen gün artan Emeklilik aylıkları ve sağlık giderlerini karşılamak için çalışan ve prim ödeyenlerin artması gerekli.

Yeni göç ve yeni nitelikli insan kaynakları var olan konut sorununu daha da artıracak ve Hollanda dar gelirliler için daha yaşanmaz bir ülke haline gelecek.

Evlenen oğlu ve kızına uygun konut bulunamadığı için, evini barkını terk ederek Türkiye'de yaşamak zorunda kalan bir yeni ikinci nesil ile oluşmaya başladı. Bu yeni gelişmeler var olan konutların daha çok amaçlı, daha küçük konutlarda ve bir konutu birden fazla aile ile birlikte paylaşma anlamına gelecektir.

Yeni yasal düzenlemeler yanında birden çok yasal uyumsuzlukları ve gerekli yasal değişiklikleri de zorunlu kılacaktır. Gerekli olan ülkenin, eyaletin ve şehrin çıkar ve faydaları için gerekli olan yasal düzenlemeler yerel, bölgesel ve ulusal siyasi yönetimler tarafından alınacağından hiç şüphem yoktur.

Güzel günler sizinle olsun.

Nejat SUCU