Hollanda'da Hayvan Olmak Var Mış Be...


  • Kayıt: 12.03.2024 20:47:11 Güncelleme: 12.03.2024 20:47:11

Hollanda'da Hayvan Olmak Var Mış Be...

Nejat Sucu

Hayvanların refahı, veteriner hekim hizmeti, aşıları, vitaminleri, besinleri, barınma alanları, nüfus kayıtları ve periyodik aşıları bir ülkenin kalkınmışlık ve medeniyet seviyesini gösterir. Hollanda bu konuda hayvan haklarının en ileri seviyede olduğu ülkelerden biridir. Buna rağmen ruh sağlığı bozuk bazı kişilerin hayvanlara şiddet uyguladığı ve bakımlarını yapamadığı da bir gerçektir.

Hayvanlar İçin Parti (De Partij voor de Dieren)

Hollanda Milli Meclisi'nde Hayvanlar Partisi 3 milletvekili ile temsil edilmektedir. Ayrıca, belediyelerde, bölge meclislerinde, Senato'da ve Avrupa Parlamentosu'nda da temsilcileri bulunmaktadır. Partinin 13.000'ün üzerinde üyesi olup, hayvanların refahı ve daha güzel bir yaşama kavuşmaları için yasal önergeler sunan ve kabulünü sağlayan bir parti konumundadır.

Hollandalı İle Evli Gurbetçi Türk

Uzun yıllar önce uçakla Türkiye'ye yolculuk ederken yanımda orta yaşlarda bir Türk göçmen oturuyor. Kendisi Hollanda'dan hiç hoşnut değil. Hollandalı hanımının köpeğine kendisinden daha fazla ilgi ve sevgi verdiğinden şikayetçi. Hayvan sevgisi ne kadar olmalı ve insan sevgisinin üzerine çıkan bir hayvan sevgisi ne kadar sağlıklıdır bilinmez ama, 18 milyonluk Hollanda'da 3 milyon 300 bin insan yalnız yaşıyorsa hayvana ve sevgiye tabii ki ihtiyaç olacak.

Reklamlar ve Reklamlar

Reklamlar para kazanma ve kar amaçlı olup, reklamveren kurum ve kişiler kazanç sağlamayı hedefler. O anda bir reklam; "Köpeğinizin davranış bozukluğu mu var? Bize getirin, biz sizin köpeğinizi 2 hafta içinde tedavi edelim." Evet, zengin olmanın ve köpek ve hayvan sevgisi bunun gibi bir yaşam ve aile kültürü olmalı.

Hollanda'nın Köpeğine İmrenmek

Göçün ilk yıllarında göçmen babalarımız, Hollanda'nın süslü ve bakımlı köpeklerine imrenerek ve onlara gösterilen ilgi ve alakayı göçmenlikle kıyasladıklarını duymuşuzdur. Hollandalı'nın köpeği tabii ki bir göçmen işçiyle kıyaslanamaz ama, günde 16 saat çalışan, pansiyondan fabrikaya ve fabrikadan pansiyona giden yolu bilen ve güneşli bir gün görmeyen o Akdeniz ve Anadolu insanının yalnızlığının ruh haliyle Hollanda'nın köpeğine imrenmesi doğal olsa gerek.

Yahudi ve Müslüman Hayvan Kesim Lobisi

Hollanda'da Hayvanlar İçin Parti geçen yıllarda Hollanda meclisinde vermiş bulunduğu önergede; Müslümanlar için kesim usulünü yasaklamayı önermişti. Burada Müslüman ve Museviler bir araya gelerek ve lobi oluşturarak yasanın kanunlaşmasını engellemişlerdi.

Yahudilikte Kasher Food?

Hayvan Kesimi (Şehita) ve Kanın Etten Uzaklaştırılması: Musevi Koşer kanunlarına göre geviş getiren hayvanlar ve kümes hayvanlarının kesilmesinde belirli amaç için tasarlanmış özel bir bıçağın (halef) kullanılmasıyla, dini olarak özel eğitilmiş hayvan kesen kişi (Şohet) tarafından kesimi işlemi yapılmaktadır.

Nevşehir'de Kale Mahallesi

Bir yaz ayında, Nevşehir'in Kale Mahallesi'nde geçiyorum, her sokakta 20 çocuk oynuyor. Dar sokakların arasında ne bir oyun alanı ne de uygun oyuncakları var. O anda Hollanda Başbakanı Wim Kok çocukların bilgisayarsız büyümemeleri gerektiğinden bahsediyordu.

Bir an düşündüm, geçen Mayıs ayında birebir gördüğüm olayı düşündüm. Doesburg şehrinden Almelo'ya arabayla yolculuk ederken, yol kenarında park etmiş bir araba ve iki polis arabasından inmiş 4 polis vardı. Önde de bir ambulansın gittiğini görünce bir an birinin kalp krizi geçirdiğini düşündüm. Biraz dikkatli baktığım zaman, o ambulans ...hayvan ambulansı olduğunu fark ettim. Polislerin yanında bulunduğu araba bir hayvana çarpmış ve ambulans hayvanı en yakın hayvan kliniğine götürüyordu.

Temel Yaşam Hakkı

Bir yanda hayvan, diğer yanda insan hakları. Tabii ki hayvana gereken ilgiyi ve sevgiyi vermemiz gerekir. Hayvanlar bizim en doğal parçalarımız. O sevilen hayvanların ne kadar mutlu ve huzurlu olduklarını gözlemlemek mümkün. Hollanda'da kavga etmeyen inekler ve ısırmayı öğrenmeyen köpeklerin olduğunu biliyorum. Ama, ne yazık ki, en doğal yaşam haklarını gasp eden komşularımız var. Demokrasi için milyondan fazla yok edilen bir Suriye halkı ve o güzelim Halep. İnsana insan gibi yaşam hakkını veremeyen bir toplumda ne kadar hayvan hakları olabilir ki?

Doğal Yaşamın, Hayvanların ve İnsanların Uyum İçinde Yaşayabildikleri Bir Dünya Umuduyla

Hoşçakalın,