Hollanda'nın Politik, Sosyal ve Ekonomik Analizi


  • Kayıt: 16.03.2024 17:49:24 Güncelleme: 16.03.2024 17:49:24

Hollanda'nın Politik, Sosyal ve Ekonomik Analizi

Hollanda Seçimlerinde Geert Wilders Öne Çıkıyor Ancak Başbakanlık Koltuğuna oturamıyor.

PVV partisi, 22 Kasım 2023'te yapılan erken Temsilciler Meclisi seçimlerinde beklenmedik bir oy artışıyla 37 temsilciyle birinci parti oldu. Koalisyon görüşmeleri, Formateur Kim Putter'ın önceden belirlenmiş araştırma çalışmaları sonucunda, gelecek aylarda kurulması planlanan kabinenin türüne ilişkin bir rapor sunarak başladı.

Partilerüstü - teknotrat hükümetinin kurulması ve koalisyon programında genel anlaşmaların yapılması gerekiyor. Yeni koalisyon kabinesinde PVV lideri Geert Wilders, VVD lideri Dilan Yeşilgöz, NSC lideri Pieter Omtzigt ve BBB parti lideri Caroline van der Plast Başbakan yardımcılığı görevine getirilmeyecekler.

Hollanda'daki göçmen ve İslam karşıtı politikalarla bilinen PVV lideri Wilders, daha önce Hollanda'nın yapısal değişikliklerini, Anayasa'nın koşulsuz kabulünü, göçmen ve İslam karşıtı söylem ve eylem planlarını geri çektiğini koalisyon görüşmelerinde ifade etmişti.

Kurucu üyenin (Formateur) liderliğinde, yeni koalisyon kabinesinde partili ve bağımsız Temsilciler Meclisi üyeleriyle iç ve dış bakanların (Bakanlar) ve Devlet sekreterlerinin (Staatssecretarissen) yer alması bekleniyor.

Başbakanlık için adı geçen isim ise uzun süredir bilinen bir politikacı olan ve Market Rutte Kabinesi'nde köylülerle hükümet arasında arabuluculuk yapan VVD'li Johan Remkes.

Hollanda'nın aşırı sağcı lideri, yeni hükümet formülünü zor da olsa kabul etti ve "Hakkı olan Hollanda başbakanlık görevinin elinden alındığını ve eninde sonunda Hollanda başbakanı olacağını beyan etti".

PVV'nin büyük bir parti olmasının önemli faktörlerinden biri, Başbakan Mark Rutte'nin gelecek dönem için aday olmamasıdır. Rutte'nin politikaları eleştirilse de, PVV ile işbirliği yapmayacağını belirtmesi, partinin büyümesini engellemişti. Yeni politik lider Dilan Yeşilgöz ise PVV partisiyle olası bir koalisyon için kapıları açık bırakmıştı. Ancak seçmen, güvensizlik ve tepkiyle PVV'nin oy sayısını artırdı.

Gelecekte kurulacak olan partilerüstü - teknotrat kabinesinin nasıl işleyeceğini göreceğiz. Tarım, karbon azaltma, devlet-vatandaş ilişkileri ve gelecek yaşam güvencesi sorunlarına çözümler bulunacak mı?

Özellikle Rutte 4. Kabinesinin istifasına neden olan mültecilerin kabulü, ikameti ve azaltılması sorunu önemli bir gündem maddesi olacak. Ancak bu konuda göçmenlerin daha az söz sahibi olacağı kesin gibi gözüküyor. Ancak, Hollanda'dan daha iyi Hollandalılar olarak hizmet verebilme olasılığımız var. Kraldan çok Kralcılar ne kadar ve ne tür özel niteliklere sahip olacaklar, hep birlikte göreceğiz.

 Saygılarımla,

 Nejat Sucu