Ankara Antlaşması İhlali Avrupa Komisyonu'nda!


  • Kayıt: 17.03.2024 22:25:57 Güncelleme: 17.03.2024 22:25:57

Ankara Antlaşması İhlali Avrupa Komisyonu'nda!

Av. Ismet Özkara

Hollanda'da yaşayan Türk toplumu adına 2023 yılında Hollanda'nın Ankara Antlaşması'na uymadığı gerekçesiyle Avrupa Komisyonu'na şikayette bulunduk.

Avrupa Komisyonu ofisimizden bir bildiri alarak, şikayetlerimizin şu an inceleme aşamasında olduğunu ve bizden tekrar detaylı bir savunma talep ettiğini öğrendik. Savunmamızı 15 Mart 2024 tarihinde Avrupa Komisyonu'na ilettik.

Yeni Uyum Yasası:

Hiç kimse Hollandaca öğrenmeye karşı değil, ancak Hollanda'nın yeni uyum yasasını öne sürerek Ankara Antlaşması'nı yok saymaya çalıştığına inanıyoruz.

Bu yasanın amacı, Ankara Antlaşması'ndan doğan aile birleşimi, süresiz oturum, işçi oturum ve ticari oturum gibi haklari Türk vatandaşlarından almak ve bu konularda işleri zorlaştırmaktır. Hollanda hükümetinin planı 10 ay sonra, 1 Ekim 2022'de ortaya çıktı. Bu tarihten itibaren Türk vatandaşları için MVV yasası tekrar yürürlüğe kondu.

MVV Oturum Başvurusu:

Hollanda'da yapılacak olan aile birleşimi ve Ankara Antlaşması başvuruları artık Hollanda'da yapılamamaktadır ve sürecin Türkiye'de beklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, MVV vizesi olmadan Hollanda'ya giriş yapmak mümkün değildir.

Ankara Antlaşması'nın iptal maddesi olmasına rağmen, sözde hukuk devleti Hollanda bu antlaşmayı tanımak istemiyor ve Avrupa Adalet Divanı'nın kararlarını hiçe sayıyor. Bu konu hakkında açılan davalarımız Hollanda'da devam etmektedir.

Avrupa Komisyonu'nun yerel mahkeme kararlarını beklemeden davayı Avrupa Adalet Divanı'na göndermesini umut ediyorum.