Umutsuz koalisyonun umudu !


  • Kayıt: 06.07.2024 11:54:54 Güncelleme: 06.07.2024 11:58:59

Umutsuz koalisyonun umudu !

Ali Develioglu

Eskiden `Mor kabine` veya `Merkez` gibi isimler verilirdi koalisyon hükümetlerine. 2010`da PVV destekli CDA – VVD koalisyonu kurulduğunda, VVD`ye bağımlılığı nedeniyle `Rutte I` dendi: Rutte I, Rutte II, Rutte III…

Yeni koalisyona isim daha imzaların mürekkebi kurumadan bulunuverdi: Wilders I kabinesi! Yani başbakan olamasa da, Wilders`a bağımlı bir koalisyon!

Muhalif gazete De Volkskrant tepkileri verirken, koalisyonun otoyollarda hız sınırını 130`a çıkartma planına atıfta bulunarak şu manşeti atacaktı: “ Bu ülkeyi şimdi 130 km hızla terkedebilmem açısından güzel.”

Hollanda yeni bir döneme girdi, aşırı sağcı-ayrımcı PVV artık marjinal değil. Siyasal gücün merkezine oturdu! PVV (Wilders), VVD ( Yeşilgöz), NSC ( Omtzigt) ve BBB (van der Plas) koalisyon anlaşmasını şöyle tanımladılar: umut, cesaret ve gurur! Dört liderin gurur duydukları anlaşmanın ana noktaları şöyle:

Sığınmacı ve göçmen politikası: iki yıl boyunca yeni sığınmacı başvuruları işleme alınmayacak, oturum izinli sığınmacılara bile konut bulmada kolaylık sağlanmayacak, Schengen`a uyulsa da sınır kontrolleri sıkılaştırılacak, Brüksel`den Hollanda`yı AB`nin sığınmacı politikasına dahil etmemesi istenecek, aile birleşimi zorlaştırılacak ve bekleme süresi uzatılacak, sığınmacıların süresiz oturum hakları iptal edilecek ve ödenekleri düşürülecek, Hollanda göçmen işçilerin AB içindeki serbest dolaşımının kısıtlamaya çalışacak, yabancı öğrenci alımı zorlaştırılacak, yurttaşlık sınavlarında Yahudi soykırım kurbanları hakkında bilgi sorulacak…

Kemer sıkma politikaları: bazı alanlara toplam 14,7 milyar yatırıma karşılık, sosyal devletten 14,7 milyar daha kısıntı yapılacak. Orta sınıfın yükü 2 milyar avro hafifletilecek, çocuk, yaşlı bakımı ve kira yardımları biraz arttırılacak… Kaynak olarak: memurlardan 1 milyar avro, gelişmekte olan ülkelere yardımdan 2,4 milyar, AB`ye yıllık katkıdan 1,6 milyar ve sığınmacı politikasından da 1 milyar avro kısıntı. Öğrenci kayıt ücretlerinin yükseltilmesi. Otelcilik turizm alanında ve kültür sektöründe büyük KDV artışıyla yılda 1,2 milyar ek bütçe geliri. Uçak yolculuklarına yüksek vergi getirilmesi.

Sağlık ve bakım alanında: eigen bijdrage denilen 385 avroluk kişisel ödemenin 2027`ye kadar devam ettirildikten sonra 165 avroya indirilmesi ve sigorta primi yükseltilirken zorgtoeslag denilen aylık ek sağlık yardımının azaltılması öngörülüyor. Yaşlıların bakım sektörü için ek olarak 600 milyon avro ayrılırken gençlere yardım bütçesinden 511 milyon avro azaltılması planlanıyor.

İŞVEREN DERNEKLERİ VNO-NCW ve MKB SEVİNÇLE KARŞILADI

Sosyal güvenlik ve emeklilik konularında: işsizlik ödentisi ( Ww) süresinin 2 yıldan 1,5 yıla indirilmesi, memur maaş zamlarının 2026`da bir yıl dondurulması, malülen emekliler ve çalışamaz raporlular için kısıntılar getirilmesi, bu yıl asgari ücrete hiç zam yapılmaması.

Koalisyon protokolu ayrıca yasal alanda ufak tefek yenilikleri, tarım ve hayvancılıkta azot ve karbon salımını kısıtlayan eski önlemleri yumuşatmayı ve konut yapımını kolaylaştırmayı öngörüyor. 4 yeni enerji santrali planlanıyor.

Yüksek eğitimden birkaç yüzmilyonluk kısıntılara karşılık, ilk ve orta öğrenimdeki alarm verici geri kalmanın giderilmesi ve öğretmen açığının kapatılmasına öncelik verilecek. Yahudi düşmanlığına karşı mücadele edilecek, suça karışan 14-16 yaş grubundaki gençler için cezalar arttırılacak, alenen şiddete başvuranlara karşı verilen hapis cezaları üçte bir oranında arttırılacak. Kamu yayın kurumu NPO 2026`dan itibaren 100 milyon avro daha az yardım alabilecek.

Hollanda`nın Ukrayna politikası değişmeyecek, NATO`ya olan katkısı ise milli gelirinin yüzde 2`sine yükseltilecek, Kudüs tanınarak Hollanda elçiliği Tel Aviv`den Kudüs`e taşınacak, AB`nin genişlemesine karşı çıkılacak.

Hisse seneti kazançlarından alınan vergiler hafifletilirken, karbon salımı ve enerji vergisi gibi vergilerin azaltılması, işveren dernekleri VNO-NCW en MKB tarafından sevinçle karşılandı.

KOALİSYON PROGRAMI GÖÇMEN VE SIĞINMACILARA ODAKLI

Anlaşmanın çoğu sayfası sığınmacı ve göçmenlere ayrılı. Dar gelirlilere yönelik sosyal ve sağlık harcamalarından 15 milyar avro kısıntı getirirken, asgari ücrete zam yapmıyor, PVV`nin seçim vaadlerinden 385 avroluk `eigen bijdrage`yi indirmeyi bile, 4 yıl sonrasına erteliyor! Buna karşılık büyük işletmelere, bankalara ve uluslararası şirketlere vergi kolaylıkları getiriyor.

AB`nin kurucularından Hollanda AB ile üç konuda ters düşeceği yeni bir döneme giriyor: çiftçi partisi BBB`nin etkisiyle iklim ve çevre konusunda Brüksel Anlaşması`yla çelişecek, sığınmacı kabulünü durdurarak ve göçmen karşıtı yaptırımlarıyla 14 Mayıs`ta Brüksel`de imzalanan yeni Göç ve İltica Paktı`na uymayacak, yıllık katkısını 1,6 milyar avro azaltarak AB`yi endişelendirecek.

İster liberal, ister muhafazakar olsun; merkez sağ kriz içinde. Kurulabilmesi altı ayı bulabilen Wilders I koalisyonunun 4 yıl dayanabilmesi güç.

WILDERS : “HOLLANDA BUGÜN BAŞKA BİR ÜLKE OLDU.”

Wilders`ın tırmanışı, 15 yıldır alım gücü düşen halkın, suçun göçmenlerde olduğuna inandırılarak Wilders`ı kurtarıcı görmesinden kaynaklandı. Bu oyların gerçek sahiplerine gidebilmesi, koalisyon dışındaki göçmen dostu güçlerin işbirliğinden geçiyor.

Yeşilgöz, Omtzigt ve van der Plas masada kemer sıkma politikalarını dayatırken, PVV`nin göçmen aleyhtarı politikalarını kabullenerek, anayasaya aykırı bir Wilders`ı `normalleştirdiler`. Wilders ise, göçmen karşıtı isteklerinin çoğunu kabul ettirirken, seçmenine vaadettiği yüksek maaş zammı, ek sağlık yardımı, vergi indirimi, kira indiriminden vazgeçti.

Sonuçta tüm taraflar göçmen karşıtı ayrımcı planlar ve halkın gelir düzeyini daha da düşürecek bir ekonomik programda anlaşarak adını da `umut` taktılar.

Ve o gün, bunu farkeden Wilders şöyle dedi: “Hollanda bugün başka bir ülke oldu.”