Geleneksel Van Kahvaltısı Hollanda'da Lahey Büyükelçiliğinde Tanıtıldı

UNESCO somut olmayan kültürel miras listesinde yer almaya aday Geleneksel Van Kahvaltısının tanıtımı için Büyükelçi Sayın Şaban Dişli ve Hanımefendi Sayın Ayşe Dişli evsahipliğinde düzenlenen kahvaltı tanıtımıyla...


  • Kayıt: 22.05.2021 21:54:38 Güncelleme: 22.05.2021 21:54:38

UNESCO somut olmayan kültürel miras listesinde yer almaya aday Geleneksel Van Kahvaltısının tanıtımı için Büyükelçi Sayın Şaban Dişli ve Hanımefendi Sayın Ayşe Dişli evsahipliğinde düzenlenen kahvaltı tanıtımıyla davete katılan misafirlerine ve etkinlik için desteklerini esirgemeyen Van Valiliği’ne çok teşekkür ettiler.

VAN KAHVALTISINI TANIYALIM

İpek Yolu Üzerinde Bir Lezzet Durağı Van ilinin İpek yolu güzergâhında olması, kahvaltı geleneğinin oluşmasında rol oynamıştır. Van kahvaltı sofrasının öncelikli özelliği yiyeceklerin tamamen doğal ürünlerden oluşmasıdır. Kahvaltı sofrası; hakiki Van balı, yoğurt kaymağı, sütkaymağı, yayık tereyağı, cacık, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, kavurmalı-sucuklu yumurta, zeytin, murtuğa, kavut, gencirundan meydana gelir. 

Günümüzde Van’da 60’a yakın Van Kahvaltı Sofrası bulunmaktadır. Semaver Çayı Eşliğinde Doyumsuz Bir Sofra Kahvaltı malzemeleri özel yöntemlerle hazırlanan ve taş fırınlarda pişirilen lavaş ekmeği ve Van çöreği ile sunulur. Van kahvaltısının olmazsa olmazı taze demlenmiş nefis semaver çayıdır. Semaver çayının yanında yöredeki otlarla beslenen keçi ve koyun sütü de tercihler arasındadır. Van’a Has Kahvaltı Kültürü Van kahvaltı salonlarında, pastane ve lokanta ürünleri satılmaz. Hiçbir kahvaltı salonu menüsünde ve işletme şeklinde değişiklik yapmamıştır.

Kahvaltı salonları genelde Van’ın ara sokaklarında bulunur. Gün ışığı ile açılır ve gün batarken kapanır. Van Kahvaltısında yaz aylarında menüye yoğurt, cacık, piyaz, kış aylarında ise bal-pekmez ve tahin ilave edilir. Van’ın Alamet-i Farikası Van’ın verimli topraklarında yetişen ürünlerin, bir lezzet çeşnisi haline dönüştüğü Van Kahvaltısı, bir alâmetifarika olarak

dünya mutfağındaki özgün yerini almıştır.

Haber: Sedat TAPAN