Belediye başkanından Türk Kültür Derneğine ziyaret


  • Kayıt: 23.05.2016 12:54:00 Güncelleme: 23.05.2016 12:54:00

Enschede havai fişek deposu faciası anısına yapılan anma töreni geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaşanan facianın 16. yılı münasebetiyle Enschede Belediye Başkanı Onno van Velthuizen’in katılımıyla gerçekleşti.


Enschede’de bu faciayı yaşayan herkesin kendine has bir anısı mutlaka vardır. Kiminle sohbete başlasanız bu konuda yaşadığı ve unutamadığı hatıraları mevcuttur. Anma programı gereği Prismare Binasında toplanan heyet daha sonra Belediye Başkanı Onno van Velthuizen ve Stichting Herdenking Vuurwerkramp başkanı Bram Thistle öncülüğünde 23 kişinin hayatını kaybettiği ve Roombeek mahallesinin yok olduğu bu korkunç facia anısına yaptırılan Anıt heykeline çiçekler kondu ve faciada can verenler için saygı duruşunda bulunuldu. Ayrıca hayatını kaybedenler için Hollanda Bayrağı yarıya indirildi.

 

 

Belediye başkanından Türk Kültür Derneğine ziyaret


Belediye Başkanı Onno van Velthuizen program öncesi Prismare Binası içerisinde bulunan Hollanda Türk Federasyon’a bağlı Enschede Türk Kültür Derneğini ziyaret ederek teşkilat başkanı Alparslan Adıbelli’den çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi aldı. 

 

Belediye başkanından Türk Kültür Derneğine ziyaret


Enschede Türk Kültür Derneği Başkanı Alparslan Adıbelli 2000 yılında yaşanılan facia ile ilgili yapmış olduğu açıklamada yaşananları unutmamak adına küçük çapta da olsa her yıl bu anma etkinliğinin mutlaka devam etmesi gerektığini belirtt. Adıbelli: “23 insanımız bu faciada hayatını kaybetti, inşallah bu tür acılar bir daha yaşanılmaz. Bu faciada hayatlarını kaybedenler arasında Temel ailesi de var, Allah rahmet eylesin.”


Enschede