BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Dünyaca Ünlü Dev Bankadan Manipülasyon İtirafı!

Dünyaca Ünlü Dev Bankadan Manipülasyon İtirafı! Herkesi Kandırmışlar


Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından JP Morgan'da trader olarak çalışan John Edmonds, manipülasyon yaptığını kabul etti.


Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan'da trader (al-satçı) olarak çalışan John Edmonds, yıllardır, başta altın olmak üzere kıymetli metal (gümüş, platin, paladyum vs) piyasalarında manipülasyon yaptığını itiraf etti. New York'da yaşayan 36 yaşındaki John Edmonds, ConnecticutMahkemesi'ne 9 Ekim'de verdiği yeminli ifadede emtia piyasasında sahtecilik, dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak, emtia fiyatlarında manipülasyon ve sahte alım satım emirleri girme suçlarını kabul etti.


KENDİSİNE ÇIKAR SAĞLADI


Başsavcı yardımcısı Bryan Benczkowski konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:


"Yaklaşık 2009'dan 2015'e kadar John Edmonds, vadeli kıymetli metal piyasalarını manipüle etmek üzere çok yönlü bir sahtecilik operasyonunda yer aldı. Bu operasyon öncelikle, Edmonds'ın aslında hiçbir zaman uygulanmayacak sahte alım satım emirlerini piyasaya girerek kendisine çıkar sağlamasına dayanıyordu."


YÖNETİCİLERİNİN ONAYI VAR


FBI direktör yardımcısı Charge Sweeney ise aynı konuda yaptığı açıklamada sahte emirlerin, fiyatları, Edmonds ve bankadaki diğer suç ortaklarının para kazanmasını sağlayacak şekilde hareket ettirdiğini belirtti.

 

Sweeney, şöyle devam etti:


"Edmonds ayrıca, bu taktikleri bankadaki (JP Morgan) daha üst düzey traderlardan öğrendiğini, bu yöntemleri yüzlerce kez kullandığını ve bu işlemlerde yöneticilerinin de onayı olduğunu kabul etti'."


 

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

 

ABD Adalet Bakanlığı da yaptığı açıklamada, söz konusu olay ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca bu operasyonlarla zarara uğradığını düşünen bireysel yatırımcıları kendisine başvurmaya davet etti.

Reklam