Türkiye’deki mal varlığı araştırması devam ediyor !


  • Kayıt: 25.02.2016 21:42:00 Güncelleme: 25.02.2016 21:42:00

Daha önceki yazılarımızda Hollanda Devletinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’deki mal varlığı araştırmalarına değinmiştik. Son dönemde mal varlığı araştırmaları yoğun bir şekilde devam ettiğinden dolayı tekrar bu konuya değinmek istiyorum.


Sosyal yardım alan vatandaşların Hollanda sosyal kanunları kapsamında, sosyal yardım başvurusu yapıldığında, geliri ile ilgili bilgi vermek zorundadır. Ayrıca emekli olmuş ve ek emeklilik (AIO- aanvulling) alan kişilerinde gelir beyananında bulunması gerekmektedir. Türkiye’de bulunan arsa, ev vb. bütün mal varlıklarını kapsamaktadır. Sosyal ve emeklilik kuruluşu genellikle bir form gönderir ve mal varlığınızın olup olmadığını beyan etmenizi ister. Mal beyanı ettiğiniz taktirde, Türkiye’deki mal varlığınızı araştırmaya başlar ve değer tespit raporu hazırlar. Türkiye’de yapılan araştırmadan sonra sosyal yardım kuruluşu araştırma yapılan kişi ile görüşmek için ve ek bilgi almak için sosyal memuru ile konuşmaya davet eder. Bu konuşmada ek bilgi, T.C. kimlik numarası ve mal varlığı ile ilgili bilgi ister


Bu araştırma aşamasında önemli olan, ifade alan memurların kişinin yasal haklarından bahsetmemesidir. Susma hakkı ve bilirkişi raporu hazırlama hakkı gibi…


Hollanda’daki Sosyal ve İş Bakanlığı Türkiye’deki Hollanda Konsolosluğu aracılığıyla bu araştırmaları gerçekleştirmektedir. Bu araştırmalarda Türkiye’deki emlakçılardan değer tespit raporu istenmekte, hatta komşular ve muhtarlığa kadar araştırma yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda mal varlığınını sosyal makamların belirlediği en yüksek miktarı geçtiği taktirde tüm yapılan ödemeler geri talep edilmekte ve yanısıra para cezaları ödenmesi gerekmektedir. Hatta Hollanda’daki savcılık tarafından soruşturma başlatılabiliyor. Son dönemlerde çok rastladığımız husus ise Turkiye’deki mal varlıklarına el konulmasına kadar gitmektedir.


Bu durumlarda yasal haklarınız vardır. Yapılan araştırmalara itiraz edilebilir ve başka bir emlak veya bilirkişi tarafından ek rapor hazırlanabilir, araştırmayı ve sonucunu yargıya taşıyabilirsiniz. 


Yasal haklarınız ve geniş bilgi için bizi araya bilirsiniz:   026 - 3510004 

 

Av. İsmet Özkara