Türk vatandaşlarının vize başvuruları neden kabul edilmiyor?


  • Kayıt: 18.10.2015 12:24:00 Güncelleme: 18.10.2015 12:24:00

Bu ayki yazımızda Türk vatandaşlarının Avrupa seyahetleri için Hollanda Konsolosluğu’na yaptıkları vize başvurularına değineceğiz.

 

Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye’ye seyahat için gelen misafirlere vize konusunda kolaylık sağlarken, maalesef aynı misafirperverliği Türk vatandaşları Hollanda’dan görmemektedir. Hollanda’ya seyahat veya aile ziyareti için gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ilk önce Hollanda Konsolusluğu’ndan vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu başvuru için bir hayli evrak istenmektedir.

 

Vize başvurusu için gereken evraklar:

 

- Pasaportunuz, talep edilen vizenin süresi bitiminden sonra üç ay daha geçerli olması gerekir.

 

- Başvuru sahibi tarafından tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış bir vize başvuru formu.

 

- Schengen ülkeleri için istenen vize süresi kadar yurtdışı seyahat ve sağlık sigorta poliçesi, limit tutarı en az 30.000,- Avro olmalıdır.

 

- Hotel rezervasyon tarihlerinin, rezerve edilen gidiş-dönüş uçuş tarihleri ile uyumlu olması gerekir.

 

- Varlık gelirleriniz, kira gelirleriniz, ev tapularınız, banka cüzdanlarınız, banka hesap çıktılarınız, araç ruhsatınız (aslı ve fotokopisi) gibi mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar. Başvuru sahibinin, hotel ve uçak masrafları hariç günlük en azından 34,- Avro bulunduğunu ibraz etmesi gerekmektedir.

 

- Gidiş-dönüş uçuş rezervasyonu (şayet çok girişli bir vize talebinde bulunulursa, ilk uçuş için gidiş dönüş uçak rezervasyonu ibraz edilmelidir.)

 

- Hollanda’dan davet eden şahıstan/referanstan, 6 aydan eski olmayan ve belediye tarafından tasdiklenmiş bir davetiye.

 

 

Yukarıda belirtilen evraklar başvuru anında eksiksiz sunulduğu halde, maalesef Hollanda Konsolusluğu çoğu zaman başvuruları reddedmektedir. Gerekçe olarak ise geri dönmeme riskini belirtmektedir. Bu karara 4 hafta içerisinde avukat aracılıyla itiraz etme hakkınız vardır.

 

 

Vize Hollanda Konsoluslugu tarafindan kabul edildiği taktirde, Hollanda’ya girişte problem yaşayabilirsiniz. Maalesef Hollanda sınırında bir davetiye yazısı sorulabilir. Bu yüzden başvuru sahibinin/sahiplerinin, davetiye yazısının bir fotokopisini yanlarına almalı önerilir.

 

 

Yani Hollandaya giriş yapmak bir hayli zor. Hollanda vize konusunda fazla misafirperver değil.

 

Saygılarımla,