Google, Groningen'de veri merkezi inşa etmek için 600 milyon avro yatırım yapıyor

Google, Winschoten, Groningen'de bir veri merkezi inşa etmeye resmen başladı. Teknoloji şirketi bunun için yaklaşık 600 milyon avro yatırım yapıyor. Bu veri merkezi, Eemshaven'daki veri merkezinin kapasitesine ek olarak hizmet verecek...


  • Kayıt: 15.12.2023 19:20:32 Güncelleme: 15.12.2023 19:24:29

Google, Groningen'de veri merkezi inşa etmek için 600 milyon avro yatırım yapıyor

Google'ın basın açıklamasına göre Winschoten'deki veri merkezi, tam zamanlı çalışanların yanı sıra geçici işçiler ve yükleniciler de dahil olmak üzere "birkaç düzine istihdam" yaratacak. Tesis yaklaşık sekiz hektar büyüklüğünde olacak ve tahmini 65 megawatt emiş gücüne sahip olacak. Bina, Eemshaven'da bulunan ve 30 hektarlık bir alanı kaplayan daha büyük merkeze yedek olarak hizmet verecek.

Veri merkezi, şehrin doğu yakasındaki Hoogebrug 3 iş parkında yer alan bir arazi üzerine inşa edilecek. Google'a göre bu alan, veri merkezinin soğutma işleminden arta kalan ısıyı yakalayıp gelecekteki uygun müşterilere aktararak enerji tasarrufu sağlayacak ve enerji dönüşümüne yerel olarak katkıda bulunacak. Çatıya güneş panelleri de kurulacak.

Google'ın Eemshaven'ın yanı sıra Hollanda'da, Kuzey Hollanda'daki Middenmeer'de faaliyette olan bir başka veri merkezi daha bulunuyor. Google, bu iki merkezde toplam 670 kişinin çalıştığını belirtiyor. Google, Winschoten dışında Groningen şehrinin batısında da bir veri merkezi inşa etmeyi planlıyor. Teknoloji devi, 2014 yılından bu yana Hollanda'daki veri merkezlerine ve ilgili dijital altyapıya toplam 3,8 milyar avro yatırım yaptığını söylüyor.

bozuktus