Dünyamızı Tehdit Eden Küresel Isınmamı Siber Saldırılarmı?


  • Kayıt: 08.01.2019 00:40:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:07:02

Dünyamızı Tehdit Eden Küresel Isınmamı Siber Saldırılarmı?


Daha geçen hafta Almanya'da hacker şoku yaşandı. Cumhurbaşkanı'nın bile kimlik bilgilerini çaldıkları haberi tüm Almanya' yı sarsmıștı.


Almanya Devlet Televizyonu ARD, bilgisayar korsanlarının aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) hariç, önde gelen büyük siyasi partilerin neredeyse tamamına mensup siyasetçilerin kişisel bilgilerinin çalındığını bildirdimiști. Kimlik bilgileri çalınanlar arasında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de vardı.


Habere göre, korsanlar, elde ettikleri listeyi Twitter'daki bir hesap üzerinden yayımladı.


Yayımlanan bilgiler arasında, siyasetçilerin kredi kartı numaraları, cep telefonları, ev adresleri ve kimlik fotokopileri de yer alıyordu.


Sol eğilimli Linke Partisi'nden bir sözcü Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, olaydan kendi üyelerinin de etkilendiğini doğrulamıștı.


Linke'nin Almanya Parlamentosu'nun alt kanadı Bundestag grubunun başkanı Dietmar Bartsch'ın da bilgileri yayımlanan siyasetçiler arasında bulunduğunu belirtmiști.

 

Bilgisayar korsanlarının kimlikleri ve amaçları henüz bilinmiyor.


Bild gazetesine konuşan Alman güvenlik birimi BSI, hükümet birimlerinin ise siber saldırıdan etkilenmediğini söylemiști .

 

Siber Saldırı Nedir?


Günümüzde teknoloji muazzam bir hızla ilerlemekte ve bunun bir sonucu olarak da bazı sorunlar artmaktadır. Bu olaylardan bir tanesi de siber saldırı yani başka bir deyişle sanal saldırıdır. Siber terimi sibernetik kökeninden gelmektedir. İlk olarak 1958 yılında, canlılar ve/veya makineler arasındaki iletişim disiplinini inceleyen Sibernetik biliminin babası sayılan Louis Couffignal tarafından kullanılmıştır. Siber saldırı; bilgisayar ve İnternet alanında uzman kişiler tarafından devlet, polis, jandarma, banka veya şahısların bilgisayar sistemlerine, hesaplarına zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen bir çeşit elektronik saldırı biçimidir. Siber saldırı sonucunda ele geçirilen hesaplardaki bilgiler deşifre edilebilir, önemli bilgiler ( kredi kartı bilgiler, hesap bilgileri, ülke güvenliği için gerekli bilgiler ) zararlı kişilerce ele geçirilebilmektedir.

 

Siber Saldırı Nasıl Yapılır?


Siber saldırı çok çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Solucanlar, trojenler, virüs indirmesine olanak tanıyan sahte mailler ve çeşitli yöntemlerle her gün yüz binlerce siber saldırı gerçekleştirilmektedir. Siber saldırıların sonuçları tahmin ettiğimizden de büyük olabilir.

 

Siber saldırı iki şekilde olur.


İlkinde kişilerin şifreleri ele geçirilir, web sitelerine yönelik saldırılar düzenlenir, virüs taşıyan mesajlar ve spam mesajlar yollanarak elektronik saldırı uygulanır.

 

İkincisi daha tehlikeli bir saldırıdır.

 

Burada tamamen kişiyi aşağılamak, küçük düşürmek, onu zor durumda bırakmak için psikolojik bir saldırı uygulanır.


Örneğin bir ilin elektrik altyapısına yapılan bir saldırı sonucu tüm ilin elektriği gidebilir ve bunun akabinde milyonlarca lira zarara sebep olabilir ya da şehrin ulaşım hatlarına yapılan bir saldırı sonucu tüm trafik felç olabilir, toplu ulaşım araçları taşınmaz hale gelebilir. Bu sebeplerden dolayı artık günümüzde şirketler veya devlet siber güvenliğe oldukça fazla önem vermekte ve bunun için elemanlar yetiştirerek güvenliği sağlamaya çalışmaktadırlar. Günümüzde siber güvenliğe milyonlarca lira yatırım yapılmaktadır.

 

Siber Saldırılardan Nasıl Korunulur?


Aşağıda doğrudan size, bilgisayarınıza veya ailenize yapılabilecek siber saldırıları önlemek için yardımcı olacak olan birkaç ipucu verilmiştir:

 


Bilgisayarınıza ve cep telefonları gibi Web’e erişimi olan diğer aygıtlara fiziksel erişim konusunda tetikte olun. Siber takipçiler, kurbanlarını izlemek için yazılım ve donanım aygıtları kullanır (bazen siz farkında bile olmadan bilgisayarınız arkasına takılıdır).


Bilgisayardan uzaklaştığınızda her zaman bilgisayar programlarındaki oturumunuzu kapatın ve parolalı bir ekran koruyucu kullanın. Aynı durum cep telefonları için de geçerlidir. Çocuklarınız ve eşiniz de aynı iyi alışkanlıkları geliştirmelidir.


İyi parola yönetimi ve güvenliği konusunda alıştırma yapın. Parolalarınızı hiçbir zaman başkalarıyla paylaşmayın. Ayrıca parolalarınızı sık sık değiştirmeyi unutmayın! Bu çok önemlidir.


Adınızı ve aile bireylerinizin adını aratarak internette sizinle ve çocuklarınızla ilgili ne tür bilgiler bulunduğuna bakın. Sosyal ağları da aramak konusunda çekingen olmayın (arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın ağları da dahil olmak üzere) ve özel ya da uygunsuz olan her şeyi kaldırın.


Katılmayı planladığınız etkinlikleri gösteren çevrimiçi takvimleri ve seyahat programlarını sosyal ağınızda olsa bile silin veya özel hale getirin. Bu bilgiler bir takipçinin ne zaman nerede olmayı planladığınızı öğrenmesine neden olabilir.


Güvendiğiniz kişilerin dışındakiler ile çevrimiçi paylaşımınızı sınırlamak için tüm çevrimiçi hesaplarınızda gizlilik ayarlarını kullanın. Bu ayarları kullanarak birisi sizin adınızı aradığında profilinizin görünmemesini sağlayabilirsiniz. İnsanların yayınladıklarınızı ve fotoğraflarınızı görmemesi için onları engelleyebilirsiniz de.


Birisinin günlük etkinliklerinizi takip etmek için casus yazılım kullandığından şüpheleniyorsanız ve tehlikede olduğunuzu düşünüyorsanız, yardım almak için kamuya açık bilgisayarlar veya telefonlar kullanın. Aksi takdirde, siber takipçi yardım almaya çalıştığınızı öğrenir ve bu da sizin için daha da büyük bir tehlike oluşturabilir.


Her zaman olduğu gibi birisinin bir kimlik avı saldırısı veya virüs bulaşmış olan bir Web sitesi aracılığıyla bilgisayarınıza casus yazılım yüklemesini önlemek için iyi, güncellenmiş güvenlik yazılımı kullanın. Hangi güvenlik yazılımlarının mevcut olduğunu görmek için cep telefonunuzun uygulama mağazasına gidin. Güvenlik yazılımları, aygıtınızda casus yazılımları tespit etmenizi sağlayabilir ve takip edilme riskini azaltabilir.


Bilinçli kullanıcılar çeşitli antivirüs programları olmadan da siber saldırılardan rahat bir biçimde korunabilirler. Şayet çocuklarınız var ise de, interneti bilinçli bir biçimde kullanmaları için gerekli eğitimin alınması sağlanmalıdır. Ayrıca internette kullanmış olduğumuz şifrelerimizi sıradan ve ardışık rakam ve harflerden oluşturmak yerine daha karmaşık ve uzun şifreler kullanarak da hesaplarımızın çalınmasını rahat bir biçimde engelleyebiliriz.


ESET Güvenlik Araştırmacıları Stephen Cobb ve Lysa Myers, artan tehditler ışığında kişilerin riskleri nasıl algıladıklarını anlamaya yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. ABD’de 700 kişinin katılımıyla yapılan araştırmadan, kişilerin en büyük risk unsuru olarak siber saldırılar göründüğü ortaya çıktı. İkinci sırada hava kirliliği yer aldı. Küresel ısınma ise 5’inci sırada geldi. 


Lysa Myers’in duyurduğu çalışmada ESET araştırmacıları, değişik yaş gruplarındaki 700 Amerikalı yetişkinden; hava kirliliği, motorlu araç kazaları ve bilgisayar sistemlerine giren suçlulara kadar çeşitli teknoloji kaynaklı tehlikelerin nasıl algılandığını ortaya koymaya çalıştı. Yüzde 45’i erkek, yüzde 55’i kadınlardan meydana gelen katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 53) tam zamanlı çalışanlardan oluştu.

 

Şaşırtıcı sonuçlar


Özel bir puanlama sistemiyle düzenlenen ankette şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. Siber saldırılar ya da hackleme; hava kirliliği, tehlikeli atıklar veya küresel ısınma gibi sağlığı doğrudan hedef alabilecek ‘geleneksel’ tehditlerin önüne çıkarak, ‘en büyük risk‘ olarak değerlendirildi.


En büyük risk unsuru olarak ortaya çıkan siber saldırının ardından ikinci sırada hava kirliliği yer aldı. Üçüncü sırada ‘tehlikeli atıkların bertarafı’, ardından da ‘özel bilgilerin çalınması veya teşhir edilmesine’ ilişkin endişe geldi. Küresel ısınma, beşinci sırada yer aldı.

Katılımcıların ‘en büyük risk’ olarak değerlendirdiği konular puanlarıyla şöyle sıralandı:

 

1-Suçluların bilgisayar sistemlerini ele geçirmesi / Risk Puanı 5.41

 

2-Hava kirliliği / Risk Puanı 5.33

 

3- Depolama alanlarındaki tehlikeli atıkların bertaraf edilmesi/Risk Puanı 5.24

 

4-Özel bilgilerin çalınması ya da teşhir edilmesi / Risk Puanı 5.22

 

5- Küresel ısınma / Risk Puanı 4.92

 

6-Motorlu araç kazaları / Risk Puanı 4.92

 

7-Firmaların kişisel bilgileri depolaması / Risk Puanı 4.65

 

8-Devletin vatandaşların e-posta, web trafiğini görüntülemesi/Risk Puanı 4.58


9-Nükleer enerji / Risk Puanı 4.47

 

10-Fracking (hidrolik kırılma ile doğalgaz elde

edilmesi) / Risk Puanı 4.47

 

11-Kurumsal bilgisayar ağı hataları / Risk Puanı 4.34

 

12-Genetiği değiştirilmiş gıdalar / Risk Puanı 4.05

 

13-Özel silah mülkiyeti / Risk Puanı 3.62

 

14-Yapay zeka / Risk Puanı 3.47

 

15-Tıbbi amaçlı X-ray kullanımı / Risk Puanı 3.00

 

Yaşlılar daha endişeli


Araştırma, siber saldırıya uğrama risk algısının yaşa göre de değiştiğini ortaya koyuyor. 45 yaşın altındaki katılımcılar, 45 yaş ve üstü olanlara kıyasla, hackleme faaliyetlerinde daha az risk görme eğilimi gösteriyorlar. Bu konuda en yüksek risk gören yaş grubu ise 45-59 yaş aralığındaki grup oldu.

 

 

Atalay Kızılay

Kaynak- Teknoloji Araștırmaları. ARD.

Bild Gazetesi. ESET.