Hollanda’da Ne Kadar Mutluyuz?


  • Kayıt: 29.07.2021 10:46:06 Güncelleme: 29.07.2021 10:46:06

Hollanda’da Ne Kadar Mutluyuz?

Nejat Sucu

Mutluluk ölçeği, ilkeleri, şartları ve tanımı çok da kolay olmasa gerek. Geçen dönemde her türlü ortamda, sohbet, toplantı ve seminerlerde bulundum. Bazen olurda mutluluk üzerine Hollanda’da mutsuz olduğunu düşünen ve söyleyen birisi çıkar ama, o ortamda her türlü eğitimden, meslekten ve kültürel birikime sahip olan insanlardan doyurucu ve aydınlatıcı bir cevap almak çok zor. İnsan olan insanoğlu, bugüne kadar mutluluğunu arar.

Tabii ki her bireyin mutlu olduğu anları vardır.

Hiç de mutsuz değiliz canım. Meta ve maddiyat yönünden bakarsak, iki çalışan için rahat bir geçim ve istediği doğal günlük gereksinimlerimizi karşılayacak durumda. Biz eskiden öğrencilik yıllarında kendi halimizde olanlara “Küçük Burjuva “diyorduk. Evet Avrupa insanı sahip oldukları dünyalık mülk ve servetleri ile mutlu olmaya ve yaşamaya çalışmakta.

Yaşamın her döneminde mutlu olacak anlar, olaylar ve özel günler vardır. Diploma alır iş yaşantımıza ilk adımımızı atarız. Evlenir, çoluk ve çocuk sahibi oluruz. Zamanı gelince dede ve nene olur ondan da büyük haz ve mutluluk duyarız. Aynı anda yaşlandığımızı görür ondan da mutsuz oluruz.

Hollanda’da zorunlu yaşam duygusu

“Hiç içime sinmedi, bir türlü Hollanda yaşamına alışamadım “gibi sözleri sıkça duyarız.

Her ne nedenle olursa olsun, kendimizi Hollanda’da zorunlu yaşamak zorunda hissetmeye ve tecrübe etmeye başladığımız zaman, mutlu günlerimiz mutsuz günlerden daha az olacaktır. O zaman mutsuz olmak için olumsuzlukları göreceğiz ve mutsuz olacağız. Tabii ki bunun yanında, hakkımız olmadan çevremizdekileri de mutsuz edeceğiz.

Hollanda bizlere benzemeyecektir

Hollanda genel kültürünü bizlere benzediğini düşünenler bana göre yanılınırlar. Ne olursak olalım, ister Devlet memuru, ister Milletvekili, istersen milyoner olalım, Hollanda’da yaşadığımız sürece, elde olan genel belirleyici dominant Hollanda seküler ve özgür yaşamla birlikte yaşamak ve özgür olmaya çalışmaktan başka çaremizde yok.

Kim neden, nasıl ve ne zaman Hollanda’da mutlu olur ama yüzde 100 mutluluk diye bir ömür boyu yaşam yoktur. Benim mutluluk ölçeğim 10 üzerinden 6 ‘ya ulaşmaktan geçer. Mutlu olmaya çalışırken mutluluğa giden yol bile insanı yaşamda huzurlu, güvenli ve mutlu kılmaya yeter de artar bile.

Neden hafta sonları yüksek derecede madde kullanımı?

Hollanda’nın madde kullanımı o şehrin kanalizasyon şebeklerinden ölçüm alarak ne zaman, hangi maddeler ve oranını ölçmek ve bilmek mümkün. Hafta sonlarında, Amsterdam, Lahey, Rotterdam ve Utrecht gibi büyük şehirlerde madde tüketiminin yüksek derecede olduğunu okuyor ve biliyoruz. Hafta sonlarında mutlu olmaya hak eden bir toplum mu var?

Sormak gerek?

Büyük bir maddi zenginliğin olduğu bu şehirlerde yaşayan gelir düzeyi iyi olan insanların bile madde kullanımına iten gerçek neden nedir? 

Yalnızlık mı? Tatminsizlik mi? Bireysel özgürlüklerin sınırsız kullanma hakkı mı?

Olmayan manevi yaşamda uzaklaşma mı, büyük şehir yaşamın stresinden kaçış mı , bireyselliğin uğradığı (ego ) evre ve birey olarak kendi 24 saatinin kullanma hakkı ve özgürlüğü mü? Tabii ki, aile kurma\, evlenme ve gelecek için iyi nesil yetiştirme sorumluluğunu taşıyamayan bir nesil. Asterdam’da yaşayanların yüzde 30’u ‘yalnız yaşamakta ve yüzde 65 ‘nin belirli bir inanç grubuyla bağlantısı bulunmamakta.

Var olanı olduğu gibi kabul etmeyerek mutsuz mu olalım? Yoksa ne yapabiliriz diye kafa yorarak yine mutsuz mu olalım. Gelin siz karar verin. 

Saygılarımla, hoş ve mutlu kalın.

Nejat Sucu